Wielka Sobota w Kościele Katolickim. Co należy mieć w koszyczku wielkanocnym? [wideo]

Wielka Sobota to dzień między Męką Pańską a Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. W Kościele Katolickim jest to dzień żałoby i refleksji nad męką i śmiercią Jezusa.

W tym dniu odprawiane są nabożeństwa Triduum Paschalnego, czyli trzydniowej liturgii, która prowadzi do najważniejszego święta chrześcijaństwa - Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielka Sobota jest dniem, w którym kościoły są puste i nie odprawia się Eucharystii. W kościołach ustawia się Groby Pańskie, czyli symboliczne przedstawienia grobu Jezusa Chrystusa złożonego do grobu po ukrzyżowaniu.

W ciągu dnia trwają przygotowania do Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się wieczorem. W ramach przygotowań do Wigilii Paschalnej przygotowuje się paschalik - czyli specjalny chleb symbolizujący Zmartwychwstanie Pańskie, baranek - symbol Jezusa Chrystusa jako Baranka Bożego, oraz koszyk ze święconką, czyli pokarmami, które zostaną poświęcone podczas Wigilii.

Wielka Sobota to czas skupienia, modlitwy i refleksji, przygotowania do najważniejszego święta chrześcijaństwa - Zmartwychwstania Pańskiego.

Koszyczek wielkanocny, zwany także koszem święconym, to tradycyjny element wielkanocny w polskiej kulturze, który składa się z różnych produktów żywnościowych. W koszyczku powinny znaleźć się następujące elementy:

  1. Chleb wielkanocny, zwany również chlebem paschalnym - symbolizuje chleb żywota, którym Chrystus karmi swoich wyznawców.

  2. Jajka - symbolizują nowe życie, zmartwychwstanie Chrystusa i nadzieję na życie wieczne.

  3. Wędlina i mięso - reprezentują zwierzęta ofiarne, które w dawnych czasach składano w ofierze Bogu.

  4. Sery - reprezentują pokarmy mleczne, które symbolizują pokój, miłość i dobroć.

  5. Chrzan - ostry smak symbolizuje trudy i cierpienia, jakie trzeba pokonać, by osiągnąć zbawienie.

  6. Sól - symbolizuje mądrość, trwałość, przyjaźń i życzliwość.

  7. Szczypiorek i zielona pietruszka - symbolizują odrodzenie i wiosnę.

  8. Pokarmy, które zostaną spożyte podczas śniadania wielkanocnego - np. babka wielkanocna, mazurki, ciasta i inne wypieki.

Wszystkie te produkty powinny zostać ułożone w koszyczku i przyniesione do kościoła, gdzie zostaną poświęcone podczas obrzędu święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

Polecane odnośniki do wybranych stron jednostek i instytucji

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis podatkowy

Serwis podatkowy

Pomerania 360

Pomerania 360

Mapa Gminy

Mapa Gminy