Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, to najważniejszy okres w roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Trwa od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do Nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania. To jeden, nierozdzielny czas liturgiczny, który uobecnia wydarzenia Ostatniej Wieczerzy, Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa.
Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej
Upamiętnia ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa podczas Ostatniej Wieczerzy. Ważnym znakiem tej liturgii jest obrzęd umywania nóg (Mandatum), który ukazuje chrześcijańską miłość i służbę.
Na zakończenie Mszy przenosi się Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy – miejsca adoracji, symbolizującego samotność Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym. Następuje też symboliczne obnażenie ołtarza, na pamiątkę odarcia Jezusa z szat.
Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej
W tym dniu nie odprawia się Mszy świętej. Liturgia skupia się na męce i śmierci Jezusa. Rozpoczyna się w ciszy, a celebrans pada na twarz w geście uniżenia.
Czytana jest Pasja wg św. Jana oraz odprawiana uroczysta modlitwa wiernych. Centralnym punktem jest adoracja Krzyża – nawiązanie do starożytnej tradycji całowania relikwii Krzyża Świętego.
Wigilia Paschalna – Noc Zmartwychwstania
Liturgia Wigilii Paschalnej zaczyna się po zmroku i składa się z czterech części:
-
Liturgia Światła – poświęcenie ognia i wniesienie paschału do ciemnego kościoła.
-
Liturgia Słowa – czytania ukazujące historię zbawienia, zakończone uroczystym Alleluja.
-
Liturgia Chrzcielna – błogosławieństwo wody, chrzest dorosłych, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
-
Liturgia Eucharystyczna – kulminacja całej Wigilii, kiedy nowo ochrzczeni przyjmują Pierwszą Komunię.
W Polsce Wigilię często kończy procesja rezurekcyjna, ogłaszająca światu radość Zmartwychwstania.
Triduum Paschalne to czas głębokiego przeżycia i duchowej drogi razem z Jezusem – od Wieczernika przez Golgotę aż po pusty grób. To serce chrześcijańskiej wiary.