W wyniku zainicjowanej przez Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne "Terra Incognita" zbiórki pieniędzy udało się przeprowadzić renowację obrazu z 1894 roku, przedstawiającego panoramę Chojny. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu darczyńców udało się zebrać ponad 12 tysięcy złotych, co pozwoliło na przeprowadzenie koniecznych prac.
Dzieło było zniszczone i podziurawione przez bagnet. We wrześniu 2020 roku, został przekazany do Torunia w ręce specjalistów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Dzięki ciężkim pracom naukowców i restauratorów, dzieło sztuki zostało przywrócone do dawnej świetności i z dumą wróciło na swoje miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Inicjatywa przywrócenia obrazu do życia była dziełem profesora Radosława Skryckiego, pracownika naukowego Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, oraz Michała Gierke, redaktora naczelnego "Rocznika Chojeńskiego". Dzięki ich determinacji i pasji udało się uratować jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w regionie.
Wydarzenie "Noc Muzeów" okazało się idealnym momentem, aby zaprezentować odrestaurowany obraz publiczności. Była to nie tylko okazja do podziwiania piękna dzieła sztuki, ale również możliwość uczczenia pracy całego zespołu specjalistów, którzy poświęcili wiele czasu i wysiłku, aby przywrócić obraz do życia.
Obraz, malowany na grubym kartonie, któremu brakowało właściwej opieki, uległ poważnemu uszkodzeniu na skutek upływu czasu i niesprzyjających warunków przechowywania. Zniszczenia obejmowały ubytki farby oraz liczne przestrzelenia, które prawdopodobnie pochodziły z okresu wojennego lub tuż po nim.
Jednakże, dzięki wysiłkom specjalistów z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, obraz został przywrócony do swojej pierwotnej świetności. Prace renowacyjne trwały ponad dwa lata, co świadczy o skali zadania, jakie musieli podjąć eksperci, aby uratować to cenne dzieło sztuki. Konserwatorzy starali się przywrócić obraz do jego oryginalnej formy, a także zadbać o jego przyszłą ochronę. Ostatecznie udało im się wypełnić ubytki farby i usunąć dziury, które stanowiły zagrożenie dla stabilności całej kompozycji.
Dzięki starannym pracom konserwatorów, obraz mógł powrócić do zbiorów Biblioteki Publicznej, aby znów cieszyć oczy miłośników sztuki i przypominać o swojej wartości historycznej.