Szczecin uroczyście uczcił 80-lecie włączenia Pomorza Zachodniego do polskiej administracji. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców, kombatantów, przedstawicieli władz i żołnierzy Wojska Polskiego na Placu Solidarności, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość, koncert i wręczenie odznaczeń osobom szczególnie zasłużonym dla regionu.
Jednym z wyróżnionych był Pan Gerard Lemke, który odebrał medal dedykowany 80-leciu polskiego Pomorza Zachodniego. Podczas ceremonii Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przekazał mu list gratulacyjny o następującej treści:
"Wyrażam wielkie uznanie dla Pana wieloletniej pracy, profesjonalizmu i niezwykłego zaangażowania w rozwój Pomorza Zachodniego. Pana działalność przyczyniła się do kształtowania świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, a także pielęgnowania i rozwijania tożsamości regionalnej. Serdecznie gratuluję Panu tego wyróżnienia i życzę zdrowia oraz wszelkiej pomyślności" – napisał marszałek Olgierd Geblewicz.
Kim jest Gerard Lemke? To jedna z najważniejszych postaci życia publicznego regionu. Urodzony 21 listopada 1935 roku w Strzelcach Krajeńskich, od 1960 roku nieprzerwanie związany z Chojną. Tam właśnie rozpoczął swoją drogę zawodową jako nauczyciel, by później zostać m.in. dyrektorem liceum, Inspektorem Oświaty i Wychowania, a także Naczelnikiem Miasta i Gminy Chojna.
W 1988 roku, po publicznym powitaniu byłych niemieckich mieszkańców Chojny podczas oficjalnej uroczystości, został zmuszony do rezygnacji z funkcji naczelnika – co ówczesne władze uznały za nie do przyjęcia. Dziś, z perspektywy czasu, ten akt odwagi i pojednania uznawany jest za dowód dalekowzroczności Lemkego i przejaw działań na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia.
W 2014 roku Rada Miejska w Chojnie przyznała Gerardowi Lemke tytuł Honorowego Obywatela Gminy Chojna – uroczystość wręczenia odbyła się podczas specjalnej sesji, a laudację wygłosił burmistrz Adam Fedorowicz.
Pan Lemke przez dekady rozwijał działalność społeczną i kulturalną – był m.in. współzałożycielem i przewodniczącym Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy. Aktywnie uczestniczył w odbudowie Kościoła Mariackiego w Chojnie, współpracując z niemieckimi partnerami z Europa-Union Brandenburg. Został za to uhonorowany m.in. krzyżem "Quaerete pacem civitas", przyznanym przez niemieckich fundatorów świątyni.
Podczas obchodów nie zabrakło artystycznego akcentu. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego zaprezentował widowiskowy koncert – "muzyczną wojnę" na instrumenty. Publiczność przyjęła występ z entuzjazmem, a jego symbolika wyraźnie kontrastowała z refleksyjnym przesłaniem o potrzebie pokoju.
– Dla mnie to jest bardzo ważne, ciesząc się, że jestem w niepodległej Polsce, w polskim Szczecinie, w polskim Pomorzu Zachodnim i obchodzę 80-lecie i końca wojny, i naszego Pomorza. W ogóle: wojny nie powinno być, bo to najstraszniejsze słowo, o którym można mówić – mówiła wzruszona pułkownik Stanisława Kociłowicz, pseudonim "Iskierka". Data obchodów – 8 maja – przypomina również o zakończeniu II wojny światowej. Jak zapowiedzieli organizatorzy, uroczystości i wydarzenia towarzyszące będą kontynuowane przez cały 2025 rok.