Archiwalna Strona
Co pół roku kolejny kraj członkowski obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej przejmując prezydencję. Tym samym przejmuje kierowanie obradami Rady, odpowiada za porządek jej obrad, kieruje podejmowaniem decyzji politycznych i legislacyjnych oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
Polska przejmuje prezydencję po Węgrach. Będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie kluczowych dla Unii priorytetów, w tym ustaleniem budżetu na lata 2014 – 2020, rozwiązaniem kwestii Partnerstwa Wschodniego i Południowego, wprowadzeniem jednolitego rynku czy wzmocnieniem wspólnej polityki bezpieczeństwa-w tym polityki imigracyjnej. Będzie odpowiadała również za wypracowanie kompromisów w sprawach, gdzie poszczególne kraje członkowskie nie będą mogły osiągnąć porozumienia.
Pierwszą prezydencję jeszcze w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej w styczniu 1958 r. objęła Belgia. Od tego czasu rotacyjnie co pół roku każdy kraj obejmuje przewodnictwo zgodnie z wcześniej ustaloną kolejnością. Polska po raz pierwszy będzie stała na czele Rady Unii Europejskiej.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności