Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Majowe święta

2011-04-29 15:34:39

Majowe święta

Międzynarodowe Święto Pracy- święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, obchodzone jest od 1890 roku. W Europie święto pracy obchodzimy 1 maja. W Ameryce Północnej odpowiednikiem pierwszomajowego święta jest Labour Day obchodzony w pierwszy poniedziałek września. W Australii Labour Day obchodzi się w różne dni zaleźności od stanu.

Historia
W większości krajów europejskich, w tym również i w Polsce, Święto Pracy obchodzimy 1 maja już od 1890 roku. Święto to zostało ogłoszone w 1899 roku przez stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych zwanych II. Międzynarodówką. Data została wybrana na 1 maja aby upamiętnić strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W PRL i innych krajach socjalistycznych było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej organizowało się huczne pochody, wiece i zgromadzenia, w których obecność była często obowiązkowa. Wiwatujących pozdrawiali najwyżsi działacze partyjni. Po upadku komunizmu święto to straciło na znaczeniu jednak dalej partie socjalistyczne organizują wiece, zebrania i pochody - nie tak liczne już jak kiedyś. Od 2001 roku w Europie organizuje się tak zwany EuroMayDay ( 1 maja zwany jest w krajach anglosaskich May Day ). Nie jest to raczej święto klasy robotniczej a ruch na rzecz zhumanizowania pracy i życia wszystkich ludzi pracujących. Obchody Euro May Day zapoczątkował Mediolan, w roku 2004 pomysł podchwyciła Barcelona a już rok później obchody EuroMayDay odbywały się w całej Europie. W 2005 roku EuroMayDay świętowało około 200.000 osób.

 

1 maja –Dzień Beatyfikacji Jana Pawła II

Mieszkańcy Gminy Chojna będą uczestniczyć w obchodach beatyfikacji Rzymie.

Prezentujemy program obchodów beatyfikacji Jana Pawła II w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2011 r. w Rzymie

30 kwietnia 2011 r.

20.00- 22.30- nocne czuwanie modlitewne. Odbędzie się ono na antycznym stadionie Circo Massimo i będzie się składało z dwóch części. Pierwszą część rozpocznie procesja intronizacyjna obrazu czczonego w bazylice Matki Bożej Większej - Salus Populi Romani. Wezmą w niej udział delegacje wszystkich rzymskich parafii.

W dalszej części uroczystości bliscy współpracownicy Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz i Joaquin Navarro - Valls (b. rzecznik watykański) jak również uzdrowiona za wstawiennictwem sługi Bożego Jana Pawła II s. Marie Simon - Pierre przekażą swoje świadectwa. Na telebimach pojawią się epizody z lat pontyfikatu Jana Pawła II.

Druga część czuwania to modlitwa różańcowa. Dzięki telemostowi z Rzymem połączą się wierni czuwający w pięciu sanktuariach w różnych miejscach świata. Pierwsze połączenie odbędzie się z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie na Łagiewnikach. Kolejne sanktuaria to: Guadalupe (Meksyk), Kawekamo- Bugondo (Tanzania), Harissa (Liban) i Fatima (Portugalia).

Przez całą noc, 30 kwietnia do 1 maja, w Rzymie będzie otwartych osiem kościołów: św. Agnieszki przy Piazza Navona, św. Marka przy Placu Weneckim, św. Anastazji niedaleko Circo Massimo, Del Gesu Chiesa Nuova, San Giovanni dei Fiorentini, Sant’ Andrea delle Valle i św. Bartłomieja na Wyspie.

1 maja 2011 r.

Koronka do Bożego Miłosierdzia. Zakończy ją śpiew „Jezu ufam Tobie” w języku polskim. Modlitwa ta będzie przygotowaniem do Mszy św. W czasie Mszy św. czytane będą teksty mszalne z Niedzieli Oktawy Wielkanocnej, czyli Miłosierdzia Bożego.
 
2 maja 2011 r.
 
Na Placu św. Piotra zostanie odprawiona pierwsza Msza św. z czytaniami ku czci bł. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczyć będzie sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Oprawą muzyczną Eucharystii zajmą się chór diecezji rzymskiej z Warszawy oraz orkiestra symfoniczna z Wadowic.

3 maja 2011 r.

Polska Msza św. dziękczynna odprawiona w bazylice Santa Maria Maggiore z udziałem polskiego episkopatu.


W piątek 29 kwietnia i sobotę 30 kwietnia Groty Watykańskie będą zamknięte dla pielgrzymów. W piątek trumna z ciałem Ojca św. Jana Pawła II zostanie wyjęta z dotychczasowego grobu. W dniu beatyfikacji zostanie ona przeniesiona do bazyliki watykańskiej przed ołtarz Konfesji. Trumna nie będzie otwierana.

Informacje te przekazał na konferencji prasowej papieski wikariusz dla Wiecznego Miasta. Jednocześnie kard. Agostino Vallini przekazał, że prosił Benedykta XVI o wprowadzenie, po beatyfikacji, obowiązkowego wspomnienia liturgicznego bł. Jana Pawła II. Zazwyczaj przysługuje to tylko świętym i to nie od razu po kanonizacji.

Agata Bruchwald na podstawie www.radiovaticana.org .

 

 

3 MAJA

 

Konstytucja 3 MAJA - ustawa rządowa wprowadzona w Rzeczypostolitej Obojga Narodów, jest przez wielu uznawana za drugą na świecie o tak ważnym charakterze. Właśnie obchodzimy 220. rocznicę jej uchwalenia.
Została ona wprowadzona przez Sejm Czteroletni w celu podjęcia reform i usankcjonowania w RPON istotnych zasad, które pomogłyby w przywrócenia porządku w kraju oraz nadania znów naszemu krajowi międzynarodowego blasku. Wiele zapisów do Konstytucji 3 maja zaczerpnięto ze wcześniej uchwalonej konstytucji amerykańskiej (pierwszej na świecie).

Ustawa rządowa 3 maja zrównała mieszczan i szlachtę oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób eliminując nadużycia bogatych. Konstytucja zniosła instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało Sejm na łasce każdego posła, przez co dochodziło niejednokrotnie do korupcji. Konstytucja miała jednocześnie wyprzeć istniejącą anarchię, a wprowadzić osadzoną na zdrowych i uniwersalnych zasadach monarchię konstytucyjną. 

Główne postanowienia prócz zniesienia liberum veto i wolnej elekcji to: powszechna niepodległość, trójpodziału władz (ustawodawstwo, wykonawstwo, sądownictwo), zniesienie nadmiernych immunitetów ekonomicznych, prawo wolności osobistej dla mieszczan, dziedziczność tronu, ograniczenie władzy Senatu oraz uznanie katolicyzmu za religię panującą, z jednoczesną swobodą wyznania.

Przyjęcie Konstytucji 3 maja i torowanie drogi do niepodległości bardzo nie spodobało się naszym europejskim sąsiadom, którzy razem z niezadowolonymi magnatami zaczęli szukać obalenia jej. Ostatecznie udało się to w 1792 roku za sprawą działań Targowicy, wspieranej przez carską Rosję. To wydarzenie zapoczątkowało późniejszy upadek siły Rzeczypospolitej, która w efekcie stracia odrębność i na 123 lata zniknęła z mapy świata.

Dwa dni po uchwaleniu Ustawy Rządowej 3 maja uznano jej wprowadzenie za święto narodowe. Potem na długi czas zostało ono zawieszone, a wznowiono je w 1919 roku. Następnie utraciło ona znaczenie i legalność pod rządami władz komunistycznych. Od 1990 roku 3 maja znów jest oficjalnym świętem w Polsce.



Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona