Archiwalna Strona
Uroczystości związane z 66 rocznicą Forsowania Odry dostarczyły wiele wzruszeń. W sobotni poranek na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich w Chojnie rozbrzmiewały dźwięki marszowej, żołnierskiej muzyki. Po wejściu Kompanii Honorowej pod dowództwem kpt. Andrzeja Romanczuka zrobiło się bardzo uroczyście. Wsród gości był szef sztabu 5 Pułku Inżynieryjnego ppłk dypl. Janusz Sosnowski, Konsul Honorowy Federacji Rosyjskiej w Szczecinie Andrzej Bendig-Wielowiejski, Burmistrz Gminy Chojna Adam Fedorowicz, Wojciech Długoborski, przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnie Kazimierz Komorzycki, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków ,Związku Sybiraków im. R. Kalinowskiego, Związku Inwalidów Wojennych a także poczty sztandarowe, nauczyciele, dzieci i młodzież.
Cmentarz jest miejscem szczególnym. W styczniu 1945 roku w walkach na Ziemi Chojeńskiej uczestniczyły oddziały radzieckie z 47 i 61 armii 1 Frontu Białoruskiego. 16 kwietnia 1945 roku oddziały te w operacji berlińskiej forsowały w tym rejonie Odrę. Na cmentarzu pochowano 3985 żołnierzy radzieckich ekshumowanych w latach 1950-53.
Burmistrz Adam Fedorowicz w przemówieniu okolicznościowym oddał hołd poległym żołnierzom.
Uroczystość uświetniła prezentacja Centrum Kultury. Zebrani wysłuchali wiersza pt." Bagnet na broń" w wykonaniu H. Komorzyckiej oraz piosenki pt."Biały krzyż" w interpretacji A. Żur.
Następnie delegacje złożyły kwiaty, wieńce, zapaliły znicze pod pomnikiem i udały się Szlakiem Pamięci Narodowej na Cmentarz Wojenny Żołnierzy Wojska Polskiego do Starych Łysogórek. Mszę polową za Ojczynę celebrował metropolita szczecińsko-kamieński ks. arcybiskup Andrzej Dzięga.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności