Archiwalna Strona
5 maja każdego roku obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, który ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji człowieka.
Upośledzenie umysłowe (niepełnosprawność intelektualna) obciążone jest największym, wśród innych niepełnosprawności niezrozumieniem i piętnem. Osoby nim dotknięte najłatwiej spychane są na margines, pozbawione nauki, pracy, kontaktów z ludźmi, a także poniżane i jest to bez większych sprzeciwów akceptowane społecznie.
Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, aby zmienić tę krzywdzącą sytuacje postanowiło w tym dniu organizować również DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ. Pomysł został zaczerpnięty z Francji (Randez-vous de la Dognite) gdzie "Spotkanie z godnością" obchodzone jest co roku z udziałem przedstawicieli najwyższych władz i popularnych osób, w istotny sposób przyczyniły się do zmiany postaw społecznych wobec osób z upośledzeniem umysłowym.
W wielu polskich miastach odbywają się w maju pikniki i zabawy integracyjne. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę, że osoby upośledzone umysłowo są takimi samymi ludźmi i obywatelami jak wszyscy inni. Ten fakt szczególnie dziś podkreślają opiekunowie i terapeuci, którzy przez cały rok prowadzą pracę socjalizacyjną z niepełnosprawnymi intelektualnie.
Dziś w Środowiskowym Domu Samopomocy w Chojnie, podobnie jak w dziesiątkach innych takich placówek w Polsce, odbywały się zabawy, konkursy, gry, integracja i posiłek na świeżym powietrzu. Do Chojny zawitali goście z zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej min. z Dębna, Morynia i Nowego Czarnowa, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej z Goszkowa i Gryfina. Obchody święta rozpoczęły się wspólnym przemarszem ulicami Chojny. Kilka chwil później wspaniale bawiono się na świeżym powietrzu na terenie Środowiskowego Domu Pomocy, śpiewano piosenki i oglądano przedstawienia wykonywane przez niepełnosprawnych.
Było to święto nie tylko samych upośledzonych, ale dobra okazja do uświadomienia społeczeństwu, że niepełnosprawność fizyczna czy intelektualna, tak samo jak kolor skóry, poglądy polityczne czy pochodzenie społeczne, nie mogą być przyczyną żadnej dyskryminacji.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności