Archiwalna Strona
Laureatem literackiej Nagrody Nobla został w tym roku peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa, autor m.in. takich powieści jak "Rozmowa w Katedrze" i "Ciotka Julia i skryba". Wyniki ogłoszono 7 października 2010 roku. Llosa został nagrodzony za "kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki" - napisała Szwedzka Akademia w uzasadnieniu werdyktu.
Mario Vargas Llosa to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor wielu powieści, opowiadań, sztuk teatralnych, publicysta i polityk. Swą debiutancką powieść "Miasto i psy" wydał w wieku 27 lat. Wśród jego najlepszych powieści znajdują się między innymi "Rozmowa w Katedrze", "Ciotka Julia i skryba", "Kto zabił Palomina Molero?", "Święto kozła", "Pantaleon i wizytantki", "Zielony dom". W swojej twórczości Llosa sięga do wielu gatunków i konwencji literackich, nie stroni od wątków autobiograficznych i wyrafinowanych gier z czytelnikiem.
- To mało zaskakująca wiadomość, bo to jeden z tych autorów, któremu ten Nobel od lat się należy. Jeden z ostatnich takich pewniaków – skomentował Jerzy Plich. Laureaci Nobla dzielą się na tych, którzy są zaskakująco dostają, i którzy zaskakująco nie dostają. Nazwisko Llosy padało właściwie co roku i to od dziesięcioleci. To jeden z ostatnich takich smoków literatury, piszące wielkie, też w znaczeniu objętościowym, powieści.
Literacka Nagroda Nobla, obok Pokojowej, budzi co roku największe emocje. Od prawie miesiąca komentatorzy, eksperci i pasjonaci literatury przerzucali się nazwiskami potencjalnych laureatów. Wielu obstawiało, że złoty medal dostanie poeta, w ostatnich latach Komitet nagradzał bowiem dramaturgów i powieściopisarzy. Ostatnia nagroda za poezję powędrowała 14 lat temu w ręce Wisławy Szymborskiej. Wówczas jednym z nominowanych, z którymi wygrała Szymborska był Mario Vargas Llosa. Eksperci twierdzili też, że laureatem zostanie osoba "spoza Europy".
Wysoko, bo na siódmym miejscu plasował się polski poeta Adam Zagajewski. Do tej pory Literacką Nagrodę Nobla otrzymało czterech polskich pisarzy: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 109 lat. Uważana jest za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie literatury.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności