Archiwalna Strona
p.o.dyr.CK Teresa Błońska,Renate Becker i Gerard Lemke po podpisaniu Deklaracji Współpracy
Dniom Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu towarzyszyło wiele wydarzeń, prezentacji, spotkań i dyskusji. W czwartek 26 sierpnia, w sali widowiskowej Centrum Kultury w Chojnie spotkali się członkowie Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy i Europa-Union Niemcy Związek Powiatowy Uckermark.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Adam Fedorowicz, zastępca burmistrza Wojciech Długoborski, Renate Becker-przewodnicząca E-U Uckermark, Peter Helbich-przewodniczący Zarządu Fundacji, Rosemarie Kumkar, Gerd Stoewer, ks. A. Chodakowski oraz przyjaciele Stowarzyszenia.
Konferencja członków Ch-GSWE i E-U Uckermark pn. „Retrospekcja i spojrzenie w przyszłość” było niejakim podsumowaniem wydarzeń minionych lat. Spojrzeniem w przeszłość, ale też w przyszłość.
Gerard Lemke-przewodniczący CH-GSWE-wspomniał najważniejsze, przełomowe wydarzenia, zmieniające oblicze Europy – upadek muru berlińskiego i zjednoczenie Niemiec, wyjście wojsk radzieckich z naszego kraju, wejście Polski do UE, a także wydarzenia, które zmieniły oblicze naszego regionu. Tu przypomniał powstanie Euroregionu „Pomerania”, E-U Uckermark, czy wreszcie zawiązanie Stowarzyszenia CH-GSWE.
„Dzięki takim przemianom, żyjemy tu, nad granicą, w atmosferze pokoju i zaufania, którą cechuje wspólna praca dla przyszłości. Naszym zadaniem jest pielęgnowanie tych wartości, aby już nigdy nie zostały zatracone”- mówił G.Lemke.
W swoim wystąpieniu dr Joahim Bentin podkreślił, jak ważną rolę w stosunkach między naszymi narodami stanowią partnerskie umowy współpracy na szczeblu regionalnym- „W tym wszystkim chodziło zawsze o pojednanie, o zrozumienie, o partnerską współpracę, o dobre kontakty sąsiedzkie, o przyszłość naszego wspólnego Domu Europejskiego”.
Spotkanie zakończyło podpisanie trójstronnego porozumienia Deklaracji Współpracy pomiędzy: Centrum Kultury w Chojnie, Europa-Union Niemcy Związek Powiatowy Uckermark i Chojeńsko-Gryfińskim Stowarzyszeniem Wspólnej Europy.
Porozumiewające się strony wyraziły wolę rozszerzania i pogłębiania współpracy oraz wzajemnego popierania wszelkich działań zmierzające do dalszego pogłębiania partnerskich i przyjacielskich stosunków pomiędzy Polską a Niemcami oraz wspólnego wspierania rozwoju wszelkich form współpracy w dziedzinach sztuki, kultury, rekreacji i turystyki.
Kolejnym ciekawym wydarzeniem była dyskusja pn. „…Niemiec Polakowi bratem”-czy stosunki polsko-niemieckie mogą wyzwolić się od obciążenia historią?
Swoistym przyczynkiem do dyskusji, której moderatorem był dr Radosław Skrycki, była projekcja filmów dokumentalnych „Żegnaj DDR. Przez Warszawę do wolności”, w reż. Krzysztofa Czajki ukazujący zapomniany rozdział polsko-niemieckiej historii, kiedy to latem 1989 roku dziesiątki tysięcy mieszkańców wschodnich Niemiec zaryzykowało ucieczkę na zachód, wybierając drogę przez wschód-w tym przez niemiecką ambasadę w Warszawie oraz „Królik po berliński” Bartosza Konopki.
Film ten opowiada historię niemiecko-niemieckiego podziału z perspektywy dzikiego berlińskiego królika zamieszkującego przestrzeń między murami oddzielającymi Berlin Wschodni od Berlina Zachodniego. Opowieść o dzikich królikach przekształca się w historię o ludziach żyjących w systemie totalitarnym.
Projekcja filmów wywołała ożywioną dyskusję o nieznanej, przez znaczną część widzów, historii, a także o faktycznych stosunkach pomiędzy naszymi narodami, widzianych oczami przeciętnego człowieka.
Organizacja obu wydarzeń możliwa była dzięki współfinansowaniu tego projektu ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG IVA w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia 2007-2013 oraz ze środków budzetu państwa.
Zarząd CH-GSWE
A.Fedorowicz, G.Lemke i J.Benthin
Projekcja filmu
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności