Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

To były Dni Przyjaźni

2010-08-30 15:40:06

Już po raz 16 Chojna obchodziła „Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu”. 26-28 sierpnia br. pozostaną w pamięci ich uczestników na długo.

„Dni(…)” uroczyście otworzył w piątek 27 sierpnia, burmistrz Chojny Adam Fedorowicz, który wyraził swe ogromne zadowolenie z faktu, że integrujące stronę polską i niemiecką święto już na dobre wpisało się w kalendarz miasta.

Następnie głos zabrali Rosemarie Kumkar oraz Przewodniczący Fundacji Kościół Mariacki i Hanowerskiego Stowarzyszenia na Rzecz Odbudowy Kościoła – Peter Helbich. Przypomniał on w swym wystąpieniu, że „(…) wszystko zaczęło się w 1994 roku, kiedy Guenter Kumkar stwierdził, że miasto liczy już 750 lat i jest to okazja do świętowania wraz z obecnymi i dawnymi mieszkańcami miasta”.

Od tego czasu, co rok Chojna gości mieszkańców zza Odry, budując na lokalnym gruncie przyjaźń i porozumienie pomiędzy naszymi krajami.
Tradycyjnie, najważniejszym wydarzeniem tego święta jest Nabożeństwo Ekumeniczne odprawiane w sobotni ranek w Kościele Mariackim, poprzedzone uroczystością ekumeniczną na Cmentarzu Komunalnym.

XXI Nabożeństwu Ekumenicznemu przewodniczył Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga. Po raz pierwszy uczestniczył w nim również Metropolita Berliński Ks. Arcybiskup Kardynał Georg Sterzinsky. W celebracji udział wzięli również - pastor Bert Schwarz, ks. prałat Antoni Ziejewski, ks. Antoni Chodakowski, dziekan dekanatu Ignacy Stawarz oraz księża gminnych parafii, konsul honorowy Niemiec Bartłomiej Sochański, starosta powiatu gryfińskiego Wojciech Konarski, władze gminy Chojna - burmistrz Adam Fedorowicz, z-ca burmistrza Wojciech Długoborski, sołtysi gminnych sołectw.

Podczas nabożeństwa, które w tym roku przebiegało pod hasłem „Bóg jest miłością”, wspominano ze wzruszeniem, zmarłego w ubiegłym roku Arcybiskupa Mariana Przykuckiego, który przez wiele lat celebrował Dni Integracji. Jak powiedział arcybiskup A. Dzięga „(…) chociaż arcybiskupa nie ma już pośród nas, to z pewnością w dalszym ciągu opiekuje się nami i to dzięki niemu prace przy odbudowie tej świątyni wciąż idą naprzód”.

Na zakończenie mszy, na znak pojednania, wszyscy podzielili się poświęconym przez Kardynała Sterzinsky’ego, chlebem.

Oprawę muzyczną nabożeństwa tworzyli kantor Fundacji Martin Scholer i Zespół Instrumentów Dętych z Hanoweru pod kierunkiem Rudolfa Neumanna oraz Adam Jamróz, grający na flecie poprzecznym "Ave Maria".

W Kościele Mariackim można było obejrzeć wystawę fotografii Macieja Ostrowskiego „Ruszył czas…” prezentującą prace przy odnowie zegarów na wieży oraz wystawę Rosemarie Kumkar „Ruiny Kościoła Mariackiego i początki odbudowy”. Zaprezentowano także ryciny XV- wiecznych witraży, które zdobiły okna Kościoła, a które przypadkiem znaleziono w niemieckich archiwach. Być może w przyszłości uda się na tej podstawie odtworzyć dawny wygląd kościelnych okien.

Kolejną propozycją, w ramach święta, był wieczór literacki „Polska literatura – przez Niemców jeszcze nierozpoznawalna dziedzina?” z muzyką organową w tle. Fragmenty tekstów S. Żeromskiego, czytała  Dorota Dobak-Hadrzyńska i Bert Schwarz.

 



 

di1 Galeria



Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona