Archiwalna Strona
Mimo deszczowej pogody w sobotę 7 sierpnia 2010 roku odbył się Festyn Rodzinny w Mętnie. Głównym celem imprezy zorganizowanej przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich była integracja środowisk wiejskich, wdrażanie zdrowego stylu życia poprzez ruch na świeżym powietrzu i propagowanie hasła „Sport to zdrowie”.
Festyn, w którym uczestniczyli mieszkańcy Mętna i okolic wraz z zaproszonymi gośćmi, rozpoczęła przewodnicząca KGW Pani Genowefa Wasylów, która powitała wszystkich gości. Wśród zaproszonych gości pojawili się Burmistrz Gminy Chojna Adam Fedorowicz z małżonką oraz p.o. Dyrektora Centrum Kultury w Chojnie Teresa Błońska.
Na scenie, przygotowanej specjalnie na tę imprezę, wystąpiły w swoich „popisach” wokalnych: Aneta Żur, Wiktoria Sambor, Małgorzata Darul, Anna Rzeszowska i najmłodsza wokalistka- Julia Rzeszowska.
Wśród wielu atrakcji takich jak zamki dla dzieci i trampoliny był również blok konkursów z czynnym udziałem zaproszonych gości: na najlepiej zrobiony słoik ogórków (dla pań), skok w worku na ziemniaki (dla panów) oraz konkurs dla par, który przysporzył wiele powodów do śmiechu, gdyż polegał na łapaniu rzucanego do siebie jajka z coraz większej odległości, tak aby go nie rozbić, ani nie upuścić.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się, przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, wypieki, pierogi i staropolski bigos. W menu, spośród wielu dań, każdy znalazł coś pysznego i zdrowego dla siebie.
Festyn Rodzinny w Mętnie zakończył się zabawą taneczną, podczas którego zagrał Adam Sawko z zespołem. Mimo braku sprzyjającej pogody, wszyscy uczestnicy festynu świetnie się bawili do późnych godzin nocnych.
Wywiad z Genowefą Wasylów - Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Mętnie
Koło Gospodyń Wiejskich istnieje w Mętnie od niedawna, bo zaledwie od dwóch lat. Kto był inicjatorem założenia KGW i jak wygląda struktura koła wewnątrz?
Genowefa Wasylów: Pierwsze Koło Gospodyń Wiejskich w Mętnie powstało w 1963 roku, ale zostało rozwiązane. Reaktywacja nastąpiła dopiero w 2008 roku i można powiedzieć, że był to żart sołtysa, który powiedział: „Chcecie działać- załóżcie Koło Gospodyń”. I tak tez się stało. Kobiety zebrały się i utworzyłyśmy organizację w Mętnie. Początkowo były to 24 członkinie. Obecnie czynnie działa 10 pań i większość w wieku ok. 30 lat. Są bardzo pracowite i pełne zapału do działania. Nie ma podziałów na ważnych i ważniejszych, każda z nas tak samo jest pomysłodawczynią naszych projektów jak i realizatorem jednocześnie. Najważniejsza jest współpraca i to przede wszystkim wewnątrz koła.
Czy nawiązałyście już Panie współpracę z KGW lub innymi organizacjami pozarządowymi i jednostkami rządowymi w gminie?
GW: Działamy zaledwie od dwóch lat, a od roku jesteśmy we ścisłej współpracy ze wszystkimi Kołami Gospodyń w całej gminie, obecnie jest takich jednostek 12. Każde Koło ma co roku swoją cykliczną imprezę, na którą zwyczajowo zaprasza się wszystkie Koła, z którymi jesteśmy we współpracy. Chodzi przede wszystkim o wzajemną pomoc, ale również o dobra zabawę. Jest wspaniale. Spotykamy się praktycznie co miesiąc, razem świętujemy, bawimy się. Nie jest to tylko i wyłącznie zabawa, ale również ciężka, społeczna praca podczas przygotowań.
Duże wsparcie otrzymujemy również dzięki pomocy Pana Burmistrza oraz Centrum Kultury w Chojnie.
Czy inne jednostki spoza gminy również przyczyniają się do rozwoju waszego Koła?
GW: Jeśli chodzi o współpracę poza gminą to pragnę podkreślić jak dużo pomocy otrzymujemy od Pani Małgorzaty Karwan z Cedyni. Właściwie nasza współpraca miała miejsce już w zalążku tworzenia Koła Gospodyń Wiejskich w Mętnie. To ona pomogła nam rozpocząć działalność i do dziś możemy liczyć na jej radę bądź inną formę wsparcia.
Kto, oprócz Pani, jest inicjatorem i pomysłodawcą w KGW i czy macie stałych sponsorów i osoby, które Was bezinteresownie wspierają?
GW: Tak jak już wcześniej podkreśliłam każda z członkiń KGW może przedstawić swój pomysł, jełki wspólnie go zaakceptujemy zaczynamy realizację. Zawsze razem.
Natomiast nawiązując do osób, które chętnie darzą nas wsparciem pragnę wymienić przede wszystkim Pana Skryckiego oraz Pana Rajfura, na których zawsze możemy liczyć i nigdy nam nie odmawiają. Kolejną taką osobą jest Pani Sołtys Beata Rzeszowska, która chętnie dzieli się z nami swoim doświadczeniem i zawsze możemy liczyć na jej wsparcie i dobre słowo. W imieniu Koła dziękuję im wszystkim za swój wkład w nasz rozwój.
Skąd bierzecie fundusze i pomoc materialną, z jakich środków korzystacie?
GW: Fundusze czerpiemy przede wszystkim ze środków gminnych oraz z projektów UE. Kiedy organizujemy festyn czy też inną imprezę mamy na celu, oprócz zapewnienia rozrywki mieszkańcom Mętna, zebranie pieniędzy na dalszą działalność. Dzięki pomocy Pana Burmistrza Pana Adama Federowicza oraz Centrum Kultury w Chojnie mógł się odbyć dzisiejszy Festyn Rodzinny za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagają nam i zawsze możemy na nich liczyć, mam tu na myśli: Pana Burmistrza Adama Fedorowicza, Pana Zbigniewa Skryckiego, Pana Andrzeja Rajfura, pracowników Centrum Kultury w Chojnie, Panią Beatę Rzeszowską, Panią Małgorzatę Karwan i wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Chojna.
Do końca roku tylko cztery miesiące, jakie w związku z tym plany na najbliższe miesiące?
GW: Nie mamy w Mętnie świetlicy wiejskiej, jest to nasze największe jak dotąd marzenie żeby taką stworzyć, przede wszystkim dla naszych dzieci. Jeśli chodzi o nadchodzące miesiące to pod koniec wakacji zaplanowałyśmy wyjazd dla dzieci do ZOO w Świerkocinie. Kolejno na przełomie października/ listopada odbędzie się spotkanie andrzejkowe.
Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia, dużo cierpliwości i konsekwencji w działaniu.
GW: I ja również dziękuję.
Rozmowę przeprowadziła Justyna Aleksandra Rzeszowska.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności