Archiwalna Strona
W piątek 19 lutego br., na Walnym Zebraniu spotkali się członkowie Stowarzyszenia Rybackiego Pojezierza Myśliborskiego z siedzibą w Chojnie. W sali obrad Rady Miejskiej w Chojnie zebrali się przedstawiciele siedmiu gmin wchodzących w skład stowarzyszenia - Chojna, Banie, Moryń, Cedynia, Lipiany, Gryfino i Myślibórz.
Podczas spotkania dokonano zmian w Statucie Stowarzyszenia, ustalając liczbę członków Zarządu (7 osób), a także ustalono skład Komitetu Stowarzyszenia, który w przyszłości ma pomagać w sięganiu po fundusze unijne przeznaczone na rozwój rybactwa i towarzyszącej jej infrastrukturze oraz zająć się oceną takich wniosków .
W trakcie zebrania przyjęto Lokalną Strategię Rozwoju Obszarów Rybackich Stowarzyszenia Rybackiego Pojezierza Myśliborskiego, opracowaną przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Już wkrótce zostanie ona przekazana ministerstwu wraz z wnioskiem o nadanie Stowarzyszeniu statusu Lokalnej Grupy Rybackiej. Status taki uprawnia do uczestnictwa w Programie Operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.
Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich (LSROR) jest dokumentem, który opracowuje stowarzyszenie ubiegające się o status lokalnej grupy rybackiej (LGR), dotyczącym rozwoju obszaru wchodzącego w skład LGR pod kątem jego związku z rybactwem. LSROR stanowi pewnego rodzaju plan, wyznaczający kierunki, w jakim ma się rozwijać dany obszar zależny od rybactwa.
Jest ona obowiązkowym dokumentem, który musi przedstawić każdy podmiot ubiegający się o uznanie za LGR, jeśli chce się ubiegać o środki w ramach osi 4 PO RYBY 2007-2013. LSROR będzie oceniana w konkursie, w którym zostaną wybrane LGR do realizacji tych strategii. Dobra LSROR jest podstawą korzystania ze środków w ramach osi 4. Schemat LSROR, elementy, które powinny zostać w niej zawarte i które będą oceniane w konkursie, zostaną określone w rozporządzeniu ministra właściwego ds. rybołówstwa, które zostanie wydane na podstawie delegacji zamieszczonej w projektowanej ustawie o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego. LSROR jest także ważna dla potencjalnego beneficjenta, który chce korzystać ze środków osi 4. Będzie ona podstawą, w ramach której realizowane będą poszczególne operacje beneficjentów (np.: gmin, rybaków, hodowców ryb, przetwórców, innych przedsiębiorców itd.).
Projekty składane do LGR muszą być zgodne z tą strategią, albo – mówiąc ściślej – muszą ją realizować, wprowadzając w życie przewidziane tam cele.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności