Archiwalna Strona
To był już XII Rejonowy Przegląd Jasełek bożonarodzeniowych zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 2 w Chojnie i Centrum Kultury. Głównymi inicjatorkami tego cennego przeglądu, od lat, są nauczycielki katechezy z tej szkoły, Panie Maria Rebelka i Aleksandra Słodkowska. W Przeglądzie wzięło udział 11 zespołów dziecięcych, podzielonych na kategorie wiekowe.
Młodzi aktorzy bawili się znakomicie, odgrywając role aniołów, Świętej Rodziny czy postaci, które przyszły złożyć hołd Dzieciątku. Równie dobrze bawili się rodzice i dziadkowie młodych aktorów. Każdy z występujących zespołów zaprezentował wspaniałą scenografię i barwne stroje.
Jury, w składzie Elżbieta Kowalczyk- przewodnicząca, Krystyna Leddin, Beata Frąckowiak, T.Wójcik i ks. Henryk Przestacki, po burzliwych dyskusjach, postanowili przyznać następujące nagrody:
- W kategorii Przedszkole – I miejsce zajęła grupa Stokrotki z przedszkola Miejskiego za przedstawienie „Opowieść wigilijna”, miejsce II zajęła grupa klasy „0” z SP w Chojnie, miejsce III zajęła grupa „Pszczółki”.
- W kategorii I-III - pierwsze miejsce przypadło SP z Godkowa, miejsca II i III zespołom z SP Nr 2 z Chojny
- W kategorii IV-VI zwyciężyła SP ze Strzelczyna, II miejsce zajęły ex quo – SP z Godkowa i SP Nr 2 z Chojny, III miejsce – SP Nawodna. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie, otrzymało je SP w Grzybnie.
Zespoły otrzymały cenne nagrody w postaci książek i gier. Fundatorami nagród byli m.in. H.i R. Stołowscy, "7 róż", "Imperium Edpol", P. Janicki "Capri", "Piotruś Pan".
Organizacja tego typu przeglądów ma przede wszystkim na celu kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, wymianę doświadczeń w tworzeniu małych form teatralnych, aktywizację środowisk twórczych, prezentację elementów tradycyjnej kultury: obrzędów, obyczajów, pieśni, języka polskiego; utrwalanie tożsamości kulturalnej , podtrzymywanie tradycji i wspieranie edukacji kulturalnej dzieci
Tradycja jasełek, czyli widowisk teatralnych związanych tematycznie z Bożym Narodzeniem, sięga czasów średniowiecza. Forma i treść tych przedstawień zmieniały się na przestrzeni wieków. Przybywało nowych wątków i postaci – często niezwiązanych bezpośrednio z biblijną opowieścią o Narodzeniu Chrystusa.
Do treści jasełek zaczęły przenikać wyobrażenia ludowe, legendy i gwara. Widowiska często daleko odbiegały od swojego pierwotnego, religijnego charakteru. Coraz częściej nawiązywały też do aktualnych wydarzeń. Dzisiaj zwyczaj wystawiania jasełek jest żywy szczególnie w przedszkolach i szkołach. Dzięki pracy nauczycieli i uczniów możemy oglądać zarówno tradycyjne, jak i uwspółcześnione wersje widowisk jasełkowych.
Jury od l.:T.Wójcik,B.Frąckowiak,gościnnie E.De La Torre, K.Leddin, ks.H.Przestacki
SP Godków
Grupa przedszkolna "Stokrotki"
Kategoria klas IV-VI
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności