Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Time-Tunnel 1 września 1939

2009-09-07 13:11:58

Już po raz kolejny możemy oglądać w naszym mieście wystawę prac niemieckiej aktywistki Irmeli Mensah-Schramm. W piątek 4 września br. wystawę pn. "Time-Tunnel 1 września 1939r." oficjalnie otworzył burmistrz Chojny Adam Fedorowicz oraz Frank Burger- przewodniczący organizacji  PoDeSt ze Schwedt.

Obok autorki w wystawie uczestniczyli także m.in. Marianne Wundrich-Brosien, członkini międzynarodowego jury przyznającego Pokojową Nagrodę Filmową podczas Berlinae, Ibrahimo Alberto - pełnomocnik ds. cudzoziemców w Schwedt, Ewa De La Torre sekretarz gminy Chojna,Gerard Lemke oraz Erdmann Hefter-historyk-amator z Gartz, naoczny świadek wydarzeń sprzed 70 lat.

Wystawę zorganizowała, wraz z Centrum Kultury w Chojnie, społecznie użyteczna organizacja Polnisch-Deutsche Standortentwicklung  PoDeSt e.V., a jej powodem  była chęć przypomnienia faktu wkroczenia nazistów do Polski, co było równocześnie początkiem II wojny światowej.

Wystawa, którą będzie można oglądać do końca września w Ga-lerii CK, prezentuje elementy współczesności wraz z dokumentami z przeszłości. Organizacji  udało się  pozyskać dla tego pomysłu mieszkankę Berlina, Irmelę Mensah-Schramm, która od 23 lat walczy na międzynarodowej płaszczyźnie z antysemityzmem, rasizmem i ksenofobią. Stała się ona znana w wyniku przygotowanej w roku 1986 dokumentacji z  usuwania rasistowskich i antysemickich nalepek i graffiti na terenie Berlina.

Po przełomie rozszerzyła swoją działalność na pozostałe kraje związkowe Republiki Federalnej Niemiec. Swoją pracę dokumentowała, organizując ponad 300 wystaw pn. „Nienawiść niszczy” oraz odwiedzając placówki oświatowe. Za swe zaangażowanie, w 2005 roku, została odznaczona przez Klub Prasowy Drezno nagrodą Ericha Kästnera. Do wyróżnionych tą nagrodą należą także były minister spraw zagranicznych RFN Hans-Dietrich Genscher, były prezydent RFN Richard von Weizsäcker, a także nieżyjąca już wydawczyni „Die Zeit”, dr Marion Gräfin Dönhoff. Znany autor piosenek Gerhard Schöne uhonorował Irmelę Mensah-Schramm songiem „Odważna kobieta”.

Wystawa uzupełniona jest również  aktualnymi dokumentami, które udostępniła  Anke Grodon – kierowniczka Muzeum Miejskiego w Schwedt. Są to strony „Angermünder Zeitung, które przedstawiają życie w regionie w pierwszych dniach wojny.

Na wystawie można obejrzeć 25 dokumentów fotograficznych Irmeli Mensah-Schramm  a ponadto 15 prac uczniowskich z Nas-horn-Grundschule w Vehlefanz  (Brandenburgia) na temat nienawiści do obcych i ksenofobii.

Wernisaż podkreśla też znaczenie wycieczki do Auschwitz, którą PoDeSt zorganizował w dniach 21 – 24 sierpnia przy pomocy Niemiecko-Polskiej Współpracy Młodzieży, Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Berlinie, miast Chojny i Schwedt oraz ewangelickiej parafii z Gorzowa dla grupy składająca  się z 15 niemieckich i 15 polskich uczestników ze Schwedt i  gminy Chojna.

Głównym punktem podróży było zwiedzanie obozu zagłady w Oświęcimiu i krakowskiego getta. Projekt miał wymiar społeczny i polityczny. Z jednej strony chodzilo o przełamywanie istniejących granic narodowych i budowanie – pomimo obciążającej przeszłości – przyjaznego sąsiedztwa. Ta współpraca była i będzie umacniana - niezależnie od tego wyjazdu - dalszymi wspólnymi działaniami.

Z drugiej strony projekt ma w sytuacji istniejącego wciąż jeszcze zagrożenia ze strony elementów prawicowo-nacjonalistycznych - przyczynić się do pokazania okropności wywołanych przez III Rzeszę. Wkroczenie wojsk przed 70 laty doprowadziło do zniszczeń na polach walki, ale też do holocaustu obozów koncentracyjnych i nienawiści do narodu żydowskiego.

Stowarzyszenie PoDeSt postawiło sobie zadanie walczyć z prawicową przemocą i ekstremizmem. Temu celowi służył marsz milczenia zorganizowany w Schwedt w dniu 28 marca 2008, w którym wzięli udział burmistrz Jürgen Polzehl oraz poseł Landtagu Brandenburgii Mike Bischoff. PoDeSt zainicjował także międzynarodowe partnerstwo Norwegów, Niemców i Polaków. Już w ubiegłym roku grupa Norwegów mogła zobaczyć obóz koncentracyjny Auschwitz i wesprzeć w ten sposób dialog na temat  III Rzeszy.


Irmela Mensah-Schramm


Burmistrz Chojny Adam Fedorowicz


(od l.) I.Mensah-Schramm,I. Alberto,F.Burger, G.Lemke, B.Ignaczak


Marianne Wundrich-Brosien


Erdmann Heftner



Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona