Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

To już 20. Nabożeństwo Ekumeniczne

2009-09-01 01:19:38

„Otoczmy troską życie”  pod takim hasłem  przebiegło  20. jubileuszowe Nabożeństwo Ekumeniczne, które było tradycyjnie już, najważniejszym wydarzeniem  podczas Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu, które odbyły się w dniach  28-30. sierpnia  br. w Chojnie.

W sobotę, 29 sierpnia br. na Cmentarzu Komunalnym odbyły się modlitwy ekumeniczne za zmarłych, w których  uczestniczyli m.in. burmistrz Chojny Adam Fedorowicz, burmistrz Schwedt Jürgen Polzehl, Pastor Strecker  i Peter Helbich.

W 20. Nabożeństwie Ekumenicznym w Kościele Mariackim wzięli udział: Metropolita Szczecińsko-Kamieński  Arcybiskup Marian Przykucki, który wygłosił homilię, pastor Bert Schwarz, ks. Antoni Chodakowski, władze Miasta i Gminy  Chojna z burmistrzem Adamem Fedorowiczem na czele, członkowie Zarządu Fundacji „Kościół Mariacki w Chojnie” m.in.  Peter Helbich, Rosemarie Kumkar oraz mieszkańcy naszej gminy i goście z Niemiec.

Arcybiskup Marian Przykucki w swej homilii, przebiegającej pod hasłem „Otoczmy troską życie”  podkreślał, że „Kościół w Polsce zwraca uwagę, że w tej trosce o życie, nie chodzi tylko o życie biologiczne (…). Tę troskę należy rozciągnąć na środowisko naturalne, zagrożone ze strony człowieka, zbyt mocno ingerującego w prawa przyrody. Należy też więcej uwagi poświecić życiu psychicznemu człowieka, który nie wytrzymuje tempa życia i napięć związanych z pracą, utrzymaniem rodziny i brakiem stabilizacji” (…).

Następnie głos zabrał Pastor Bert Schwarz, który  przypomniał wszystkim zebranym o wydarzeniach sprzed 70 laty, kiedy to niemiecki Wehrmacht napadł na Polskę bez wypowiedzenia wojny i o milionach Polaków, którzy zostali pomordowani przez Niemców w wyniku tych działań.  „Te historyczne wydarzenia  obciążyły polsko-niemieckie stosunki tak bardzo, że przez dziesięciolecia trudno było wyobrazić sobie koniec tego tragicznego konfliktu między naszymi narodami. Na tym tle staje się jasne jak nadzwyczajne i znaczące jest dzisiejsze nabożeństwo. Ponad wszystkimi grobami kroczymy od 20 lat krok po kroku, ostrożnie, ku sobie”- mówił pastor.

Nabożeństwo zakończyło wspólne dzielenie się poświęconym przez Arcybiskupa chlebem, znakiem  pojednania oraz poświęceniem odnowionych zegarów na wieży widokowej Kościoła Mariackiego.
W piątek, w Bibliotece Miejskiej odbyła się ciekawa dyskusja panelowa na temat ekumenizmu pn. „Jakiej chcemy jedności?”, z udziałem ks. dr. hab. Krzysztofa Wojtkiewicza, ks. Klausa Funke, prof. Janusza Witta, dr. Justusa Werdina, pastora Berta Schwarza oraz ks. Antoniego Chodakowskiego.

Obchodom  Dni Integracji towarzyszyło  szereg wystaw  i koncertów. W Kościele Mariackim można było obejrzeć wystawę fotografii autorstwa Rosemarie Kumkar, która zaprezentowała etapy odnawiania kościoła na przestrzeni 20 lat.

Prezentowana również w murach Kościoła Mariackiego wystawa pt. „Fantazje architektoniczne”  autorstwa Tadeusza Wasilewskiego z Gryfina (plastyka i muzyka) wzbudzała duże zainteresowanie zwiedzających ze względu na pomysłowość jej autora, który swoje grafiki i akwarele prezentował poprzez wkomponowanie ich w stare ramy okienne i lustra. Koncertu pt. „Wariacje z harmonijką ustną i fletnią Pana” w wykonaniu Tadeusza Wasilewskiego, mięliśmy okazję wysłuchać w sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej .

W Galeriach Centrum Kultury swoje prace zaprezentowali: wieloletnia mieszkanka Chojny Pani Krystyna Krakowiak - Jędruszkiewicz oraz Amancio Chiari Arcia – Wago (Indianin
z plemienia Kuna w Panamie).

Wielbiciele muzyki mieli możliwość wysłuchać  koncertu puzonistów z Küstrin-Kietz, a także  koncertu organowego w wykonaniu Martina Schoelera z Hanoweru (Kantora Fundacji „Kościół Mariacki w Chojnie”).

W sobotę w Kościele Mariackim wystąpił chór „Res Musica” z Gryfina pod kierunkiem Grzegorza Handke, a w sali widowiskowej  Centrum Kultury publiczność rozbawiła męska  grupa wokalna „Avocado”.

Koneserzy muzyki dawnej mieli okazję do wysłuchania koncertu znanego w kraju i poza jego granicami, zespołu „Rocal Fuza” ze Świeradowa-Zdroju, od wielu lat prowadzonego przez Pana Ryszarda D. Dembińskiego – Dyrektora Artystycznego Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Dawną.

Ciekawie zaprezentował się Dziecięcy Zespół Muzyki Dawnej z CK, który jest efektem dwutygodniowych warsztatów muzycznych zorganizowanych przez CK w lipcu, prowadzonych m.in. przez Pana Ryszarda D. Dembińskiego

Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu, to  trzy dni  pełne emocji i wzruszeń, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

Fragment listu Rosemarie Kumkar:

„(...) Chciałabym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować Państwu za przeprowadzone z takim powodzeniem Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu. Uważam, że były to bardzo udane dni, pełne harmonii i radości i sprawiły mi ogromną radość. Także od innych uczestników słyszałam tylko radosne opinie. Uważam też za bardzo dobre to, że podczas uroczystości przypomniano straszliwe wydarzenia sprzed 70 laty. Ten czas jest wciąż tłem naszych radosnych działań i wspólnych przedsięwzięć. Coś takiego nie powinno się nigdy powtórzyć! Na ile to jest możliwe, winniśmy wnosić swój wkład - chociażby przez wspólną odbudowę Kościoła Mariackiego i wspólnymi uroczystościami. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej się poznać i wzajemnie szanować. Jak dobrze, że my niemieccy goście znaleźliśmy w Chojnie tak dobrych przyjaciół i możemy się czuć tam jak w domu! "
tłum. G. Lemke



Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona