Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

To już 20. Nabożeństwo Ekumeniczne

2009-08-31 15:41:26

„Otoczmy troską życie”  pod takim hasłem  przebiegło  20. jubileuszowe Nabożeństwo Ekumeniczne, które było, tradycyjnie już, najważniejszym wydarzeniem  podczas Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu, które odbyły się w dniach  28-30. sierpnia  br. w Chojnie.

W sobotę, 29 sierpnia br. na Cmentarzu Komunalnym odbyły się modlitwy ekumeniczne za zmarłych, w których  uczestniczyli m.in. burmistrz Chojny Adam Fedorowicz, burmistrz Schwedt Jürgen Polzehl, Pastor Strecker  i Peter Helbich.
W 20. Nabożeństwie Ekumenicznym w Kościele Mariackim wzięli udział: Metropolita Szczecińsko-Kamieński  Arcybiskup Marian Przykucki, który wygłosił homilię, pastor Bert Schwarz, ks. Antoni Chodakowski, władze Miasta i Gminy  Chojna z burmistrzem Adamem Fedorowiczem na czele, członkowie Zarządu Fundacji „Kościół Mariacki w Chojnie” m.in.  Peter Helbich, Rosemarie Kumkar oraz mieszkańcy naszej gminy i goście z Niemiec.

Arcybiskup Marian Przykucki w swej homilii, przebiegającej pod hasłem „Otoczmy troską życie”  podkreślał, że „Kościół w Polsce zwraca uwagę, że w tej trosce o życie, nie chodzi tylko o życie biologiczne (…). Tę troskę należy rozciągnąć na środowisko naturalne, zagrożone ze strony człowieka, zbyt mocno ingerującego w prawa przyrody. Należy też więcej uwagi poświecić życiu psychicznemu człowieka, który nie wytrzymuje tempa życia i napięć związanych z pracą, utrzymaniem rodziny i brakiem stabilizacji” (…).

Następnie głos zabrał Pastor Bert Schwarz, który  przypomniał wszystkim zebranym
o wydarzeniach sprzed 70 laty, kiedy to niemiecki Wehrmacht napadł na Polskę bez wypowiedzenia wojny i o milionach Polaków, którzy zostali pomordowani przez Niemców w wyniku tych działań.  „Te historyczne wydarzenia  obciążyły polsko-niemieckie stosunki tak bardzo, że przez dziesięciolecia trudno było wyobrazić sobie koniec tego tragicznego konfliktu między naszymi narodami. Na tym tle staje się jasne jak nadzwyczajne
i znaczące jest dzisiejsze nabożeństwo. Ponad wszystkimi grobami kroczymy od 20 lat krok po kroku, ostrożnie, ku sobie”- mówił pastor.

Nabożeństwo zakończyło wspólne dzielenie się poświęconym przez Arcybiskupa chlebem, znakiem  pojednania oraz poświęceniem odnowionych zegarów na wieży widokowej Kościoła Mariackiego.
W piątek, w Bibliotece Miejskiej odbyła się ciekawa dyskusja panelowa na temat ekumenizmu pn. „Jakiej chcemy jedności?”, z udziałem ks. dr. hab. Krzysztofa Wojtkiewicza, ks. Klausa Funke, prof. Janusza Witta, dr. Justusa Werdina, pastora Berta Schwarza oraz ks. Antoniego Chodakowskiego.

Obchodom  Dni Integracji towarzyszyło  szereg wystaw  i koncertów. W Kościele Mariackim można było obejrzeć wystawę fotografii autorstwa Rosemarie Kumkar, która zaprezentowała etapy odnawiania kościoła na przestrzeni 20 lat.
Prezentowana również w murach Kościoła Mariackiego wystawa pt. „Fantazje architektoniczne”  autorstwa Tadeusza Wasilewskiego z Gryfina (plastyka i muzyka) wzbudzała duże zainteresowanie zwiedzających ze względu na pomysłowość jej autora, który swoje grafiki i akwarele prezentował poprzez wkomponowanie ich w stare ramy okienne i lustra. Koncertu pt. „Wariacje z harmonijką ustną i fletnią Pana” w wykonaniu Tadeusza Wasilewskiego, mięliśmy okazję wysłuchać w sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej .

W Galeriach Centrum Kultury swoje prace zaprezentowali: wieloletnia mieszkanka Chojny Pani Krystyna Krakowiak - Jędruszkiewicz oraz Amancio Chiari Arcia – Wago (Indianin
z plemienia Kuna w Panamie).

Wielbiciele muzyki mieli możliwość wysłuchać  koncertu puzonistów z Küstrin-Kietz,
a także  koncertu organowego w wykonaniu Martina Schoelera z Hanoweru (Kantora Fundacji „Kościół Mariacki w Chojnie”).

W sobotę w Kościele Mariackim wystąpił chór „Res Musica” z Gryfina pod kierunkiem Grzegorza Handke, a w sali widowiskowej  Centrum Kultury publiczność rozbawiła męska  grupa wokalna „Avocado”.
Koneserzy muzyki dawnej mieli okazję do wysłuchania koncertu znanego w kraju i poza jego granicami, zespołu „Rocal Fuza” ze Świeradowa-Zdroju, od wielu lat prowadzonego przez Pana Ryszarda D. Dembińskiego – Dyrektora Artystycznego Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Dawną.
Ciekawie zaprezentował się Dziecięcy Zespół Muzyki Dawnej z CK, który jest efektem dwutygodniowych warsztatów muzycznych zorganizowanych przez CK w lipcu, prowadzonych m.in. przez Pana Ryszarda D. Dembińskiego

Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu, to  trzy dni  pełne emocji i wzruszeń, które
z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.





Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona