Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wystawa rysunku i malarstwa autorstwa Wago Amancio Chiari Arcia

2009-08-05 14:20:45

Podczas tegorocznych „Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu”, które odbędą się w Chojnie w dniach 28-30 sierpnia będziemy mieli okazję obejrzenia wystawy rysunku i malarstwa pt. „Poznaj mój świat” autorstwa Wago Amancio Chiari Arcia - Indianina z plemienia KunaArtystę w jego pracowni odwiedziła Barbara Ignaczak – zastępca dyrektora Centrum Kultury w Chojnie (na zdjęciu).

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 29 sierpnia (w sobotę) o godz. 16.00 (Galeria CK / wejście od ul. Jagiełły). 

Wago Amancio Chiari Arcia urodził się w 1952 roku na wyspie Ustupu leżącej na Archipelagu San Blas Comarca Kuna Yala, w Republice Panamy. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W Panamie pracował jako nauczyciel, a następnie na stanowisku planisty w Ministerstwie Planowania i Polityki Gospodarczej. Od 1989 roku mieszka na stałe w Polsce, w tym 10 lat we Wrocławiu. Obok pracy w szkole zajmował się aktywnością fizyczną dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Obecnie pracuje jako nauczyciel wychowanie fizycznego i gimnastyki korekcyjnej w Szkole Podstawowej w Gęstowicach (lubuskie). Mieszka ze swoją rodziną w Krośnie Odrzańskim. Ma dwie córki: Wahili - Teresę i Yogili - Annę. W swoich pracach malarskich i grafikach przestawia przede wszystkim życie, tradycje i zwyczaje Indian Kuna. Ponadto prezentuje świat innych grup indiańskich obu Ameryk, koncentrując swoją uwagę na symbolach przemocy i zniewolenia rdzennych mieszkańców. Maluje pełnymi barwami, które jak sam mówi oferuje każdemu z nas Napguana, czyli Matka Ziemia.

Swoje prace prezentuje od 1992 roku na wystawach w wielu ośrodkach miejskich w Polsce oraz za granicą, m.in. w Szwecji, Norwegii, Danii i Niemczech.
Poprzez wieki Panama była miejscem, do którego przybywało wielu podróżnych z różnych stron świata. Przybywali oni z bagażem swoich światopoglądów, nawyków i doświadczeń. Z tego też względu obecnie można tu spotkać szczególną mozaikę kultur i tradycji, przez które wyraźnie przebija się historia i tradycja rdzennych mieszkańców tego regionu. Gdy pewnego dnia zechcesz odwiedzić Panamę, niewątpliwie dostrzeżesz tam ciągle żywą kulturę Indian Kuna. Są oni mieszkańcami Archipelagu San Blas (północno-zachodnie wybrzeże Panamy) liczącego 365 wysp. Swoją ziemię nazywają KUNA YALA.


Autor wystawy, w namalowanych przez siebie obrazach, przedstawia malownicze pejzaże i sceny z życia swoich braci. Przywódca rewolucji Nele Kantule z plemienia Indian Kuna, która miała miejsce w 1925 roku, powiedział „Szanujemy i podziwiamy wielkie kultury świata, i oczekujemy szacunku wobec nas, jako godnego narodu.” Wówczas tubylcy z plemienia Kuna zbuntowali się przeciwko władzom Panamy, które zmuszały Indian do okcydentalizacji ich kultury. Skutkiem rewolucji było proklamowanie Republiki Tule. Kiedy Tule zjednoczyło się z Panamą, Kuna utworzyli autonomiczne terytorium nazywane comarką tubylczą (rdzenną) Kuna Yala, a rząd zagwarantował bezpieczeństwo ludności i kultury Kuna.

GALERIA
indianin Galeria

 



Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona