Archiwalna Strona
Gmina Chojna przystąpiła do ogólnopolskiego programu Polski Projekt 400 Miast - jednego z największych programów profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych w Europie. W naszym mieście projekt ruszy już w kwietniu.
Polski Projekt 400 Miast w latach 2006-2008 obejmie swoim zasięgiem jedenaście województw: warmińsko-mazurskie, lubuskie, podkarpackie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, opolskie, pomorskie i zachodniopomorskie.
Głównymi celami Projektu są: podniesienie świadomości zdrowotnej, propagowanie zachowań zdrowotnych, zwiększenie poziomu edukacji zdrowotnej oraz osiągnięcie poprawy stanu zdrowia, dzieci oraz dorosłych mieszkańców małych miast i miasteczek. Grupami docelowymi Projektu są mieszkańcy najmniejszych gmin, liczących do 8 tysięcy mieszkańców na terenie miasta. W obrębie jedenastu wymienionych województw znajdują się 235 takie gminy.
Planowane badania odbędą się w szkołach podstawowych. Po uzyskaniu zgody dyrekcji szkoły wysłane zostają do niej listy informujące o Projekcie i planowanych interwencjach wraz z formularzami informacji i zgody dla rodziców. W celu uzyskania zgody na badanie, na kilka dni przed przeprowadzeniem interwencji przez pielęgniarkę wychowawca klasy piątej wręcza każdemu uczniowi formularz informacji i zgody. Uczeń oddaje formularz do przeczytania i podpisania rodzicom, a następnie przynosi go do szkoły i oddaje wychowawcy. Wychowawca zbiera wszystkie zgody, odnotowuje czy wszyscy uczniowie przynieśli podpisane formularze i przekazuje je pielęgniarce przed wykonaniem badań.
W dniu badania (planowana data badań w szkołach to 14-25 kwiecień br.) przeszkolona pielęgniarka przeprowadzi interwencję u wszystkich dzieci, których rodzice wyrazili wcześniej zgodę. Wykonane zostaną pomiary ciśnienia tętniczego i antropometryczne (pomiar wzrostu, masy ciała, obwodów w pasie, biodrach) oraz przeprowadzony zostanie krótki wywiad. Wyniki przeprowadzonych badań zostają zapisane na formularzu badania. Ponadto pielęgniarka pozostawia każdemu dziecku zwięzłą informację na temat wyników wykonanych pomiarów i ich interpretacji, którą dziecko wraz z dołączonym zaproszeniem na badanie dla rodziców jest zobowiązane oddać rodzicom.
Od 28 kwietnia br. przeprowadzone zostaną badania przesiewowe dorosłych. Rekrutacja rodziców do badania odbywać się będzie poprzez zaproszenia, które będą dołączane przez pielęgniarkę do karty informacyjnej badania dziecka. Zaproszenia mogą być również wręczane rodzicom podczas wywiadówek szkolnych.
Uzyskane wyniki zostają następnie przeanalizowane przez pielęgniarkę pod kątem występowania zaburzeń i ryzyka wystąpienia incydentu sercowo–naczyniowego.
Osoby po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym, a także osoby z nowo wykrytymi zaburzeniami i/lub z grupy bardzo wysokiego ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu są zapraszane do programów edukacyjnych.
Około sześć do dziewięciu miesięcy po zakończeniu interwencji w gminach zostanie wylosowana część dzieci, spośród tych, które wcześniej wzięły udział w Projekcie. Zostaną one poddane ponownemu badaniu. Do ich domów uda się pielęgniarka, która (tym razem w domu) ponownie wykona pomiary ciśnienia tętniczego oraz pomiary antropometryczne. W czasie wizyty przebadani zostaną również rodzice wylosowanych dzieci. Zostanie oceniony ich stan zdrowia (na podstawie niemal identycznych parametrów – bez pomiaru kreatyniny u rodziców - jak w interwencji medycznej w obu grupach) i świadomość czynników ryzyka chorób układu krążenia.
Pod koniec marca w naszej gminie zostaną rozwieszone plakaty informujące o dokładnych datach badań oraz miejscu ich wykonywania. Informacje te zamieszczone będą również na naszej stronie internetowej.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności