Archiwalna Strona
Uroczyste obchody 218 rocznicy Konstytucji 3 Maja w Chojnie rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw Świętej Trójcy celebrowaną przez ks. prałata Antoniego Chodakowskiego.
Po mszy mieszkańcy przemaszerowali na Plac Konstytucji. Tu, w towarzystwie pocztów sztandarowych spotkały się władze gminy i przedstawiciele organizacji, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem.
„Bóg. Honor. Ojczyzna. W taki dzień, jak dziś - wracamy do dewizy, wyszywanej przez wieki na polskich sztandarach. Oby te słowa jeszcze coś znaczyły, by miały dla nas wymiar realny. W czasach, gdy Bóg bywa często niewygodny, honor – zapominany a Ojczyzna staje się pojęciem od święta” mówił Adam Fedorowicz, burmistrz Chojny, w swym okolicznościowym przemówieniu.
Po uroczystości, w bibliotece miejskiej odbył się koncert w wykonaniu artystów scen szczecińskich, Barbary Marcinkowskiej-Sinius (sopran), Adama Jelenia (tenor), Mariana Marcinkowskiego (bas/baryton), Mirosława Białasa i Andrzeja Prusa-Wakulskiego (fortepian), którzy rozbawili widownię wykonując arie operetkowe.
Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) uchwalona została 3 maja 1791roku była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.)nowoczesną, spisaną konstytucją.
Konstytucja 3 maja wpłynęła na późniejsze ruchy demokratyczne w świecie. Po utracie niepodległości w 1795, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny".
Msza za Ojczyznę
Przemarsz pocztów sztandarowych
Kwiaty składają władze gminy
Koncert w bibliotece
B. Marcinkowska-Sinius i A. Jeleń
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności