Archiwalna Strona
Na dwudniowym polsko-niemieckim seminarium, które odbyło się w dniach 26-27.02.09r.w restauracji „Premier Cru” omawiano rasistowskie, nacjonalistyczne i nieprzyjazne wobec Europy zjawiska w wybranych regionach Polski i Niemiec.
Organizatorem spotkania było Chojeńsko-Gryfińskie Stowarzyszenie Wspólnej Europy, które jest jednym z partnerów uczestniczących, obok Niemiec, Czech i Węgier, w unijnym projekcie „RADAR – Rural – Areas – Defense- Against – Rasism”.
Nacjonalistyczne tendencje w Niemczech i w Polsce, którym często towarzyszą rasizm, ksenofobia i wrogość wobec Europy, stanowią realne zagrożenie dla europejskiego procesu integracyjnego i europejskich wartości takich jak demokracja, prawa człowieka i godność ludzka. Znajduje szczególnie silny wyraz w krajach, które zaczynają dopiero odnaleźć swoją nową społeczną i kulturową tożsamość w ramach.
I właśnie te naganne zjawiska stały się tematem międzynarodowego seminarium. Stronę niemiecką reprezentowali: prof.dr Nisse- opiekun naukowy projektu RADAR, Kerstin Spindler-nauczycielka Oberstufenzentrum Barnim, Lotah Priewe – zastępca pełnomocnika Powiatu Uckermark, Peter Huth-dziennikarz, opiekun portalu internetowego „Przeciw skrajnej prawicowości”.
Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli burmistrz Chojny Adam Fedorowicz, jego zastępca Wojciech Długoborski , Gerard Lemke-przewodniczący Ch-GSWE, Ewa De La Torre – wiceprzewodnicząca Ch-GSWE, Robert Ryss – red. naczelny Gazety Chojeńskiej, nadkomisarz Leszek Jurczak – zast. Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie, Wiktor Marszałek- wolontariusz stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, a także grono nauczycielskie ze szkół chojeńskich.
W pierwszym dniu spotkania, po oficjalnym otwarciu i powitaniu jego uczestników przez burmistrza Chojny, Prof. R. Nisse omówiła przestępczość w Brandenburgii i pierwsze rezultaty wprowadzenia w życie projektu RADAR. Następnie nadkomisarz L. Jurczak przedstawił problem rasizmu i przejawów ksenofobii w powiecie gryfińskim.
Dzień zakończyło robocze spotkanie uczestników seminarium, na którym poruszono problem braku odpowiedzialności karnej za umieszczanie, powielanie i używanie znaków faszystowskich. Pomimo umieszczenia w Konstytucji RP art.13, mówiącego o zakazie istnienia partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, nie poszły za tym odpowiednie przepisy w Kodeksie Karnym, karzące za tego typu działalność.
Następnego dnia seminarium Wiktor Marszałek omówił wszelkie rasistowskie, neonazistowskie i inne ksenofobiczne zapatrywania w Polsce i w naszym regionie. Zaprezentował również oficjalne i poufne materiały, dokumenty, zdjęcia i filmy związanych ze skrajną prawicowa sceną w Polsce i Niemczech.
Wiktor Marszałek związany jest ze stowarzyszeniem „Nigdy Więcej” (www.nigdywiecej.org), które istnieje od 1996r. i zostało założone z inicjatywy działaczy nieformalnej Grupy Antynazistowskiej (GAN) działającej od 1996r. Dzisiaj Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest organizacją wyspecjalizowaną w monitorowaniu przejawów rasizmu, która zdobyła renomę w kraju i zagranicą.
Misją „NIGDY WIĘCEJ” jest promowanie wielokulturowości i szacunku dla odmienności. Budują szeroki i różnorodny ruch sprzeciwu wobec dyskryminacji w różnych obszarach życia społecznego. W 1996 r. zainicjowali udaną kampanię na rzecz umieszczenia w Konstytucji RP zakazu działania organizacji faszystowskich i rasistowskich (art.13), o którym wspominaliśmy wyżej.
Dwudniowe seminarium przyniosło wiele ważnych wniosków na przyszłość, przedyskutowano nowe możliwości wspólnych przedsięwzięć przeciw ruchowi nacjonalistycznemu przez polsko-niemieckie organizacje społeczne i wyznaczono dalsze kierunki pracy przy projekcie RADAR.
Uczestnicy seminarium
G. Lemke, P. Huth
Władze gminy - W. Długoborski i A. Fedorowicz
Wydawnictwo "Nigdy Więcej"
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności