Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wojciech Długoborski odznaczony przez Ministra Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halickiego

2015-09-03 08:40:41

Odznaka została wręczona 28 sierpnia 2015 r. w Kancelarii Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Warszawie, podczas konferencji pt.„Od Solidarności do Samorządności”. Konferencja odbyła się w związku z rocznicą odrodzenia się samorządu terytorialnego w Polsce. Przypomniano początki przemian ustrojowych, jakie rodziły się w 1980 r. ubiegłego stulecia – w tym uchwały zjazdu Związku Zawodowego „Solidarność”. 

Przypomniano  wybory do parlamentu  z dnia 4 czerwca 1989r. i działalność senatu RP , który przygotował wówczas pakiet ustaw o samorządzie terytorialnym. Marszałek senatu Bogdan Borusewicz , Henryk Wujec, Andrzej Porawski  i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz  - podzielili się z uczestnikami konferencji wspomnieniami z tamtego okresu. Zwieńczeniem konferencji było wręczenie przez ministra odznak honorowych „Labor omnia vincit  - praca wszystko zwycięża ” - 40 osobom. Wśród wyróżnionych  znalazł się także Wojciech Długoborski, od ćwierćwiecza działacz samorządowy, prezes Ogólnopolskiej Unii Miastek Polskich, zastępca burmistrza Gminy Chojna, pierwszy burmistrz Gryfina epoki odrodzonego samorządu terytorialnego, pełniący tę funkcję w latach 1990-2002.

 

Główną maksymą dzisiejszego spotkania jest „Labor omnia vincit – praca wszystko zwycięża” - minister Andrzej Halicki podczas konferencji „Od Solidarności do Samorządności”
Szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz samorządu terytorialnego zostały już docenione. 28 sierpnia br. w trakcie Konferencji „Od Solidarności do Samorządności” minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki wręczył po raz pierwszy Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Od Solidarności do Samorządności - 28.08.2015
Szef MAC mówił m.in. o tym, że dotychczas brak było wyróżnienia, będącego nagrodą za pracę i służbę dla samorządu terytorialnego, traktowanego jako część administracji i służby publicznej. Przypomniał także, że ustanowienie Odznaki następuje w roku, w którym przypada 25. rocznica powołania do życia samorządu terytorialnego w odrodzonej, wolnej Rzeczypospolitej Polskiej, mówił także, że wtedy po raz pierwszy o samorząd upomnieli się robotnicy w Gdańsku. Podkreślił także, że pierwszą osobą, jaką chciałby odznaczyć jest premier Mazowiecki. „Nie można zapomnieć o profesorach Kuleszy, czy Pańko”. Dziękuję za to, co zrobiliście dla samorządu i dla Polski, bo to, co zrobiliście dla Samorządu, zrobiliście dla Polski, dla wszystkich obywateli - marszałek Bogdan Borusewicz Główną maksymą dzisiejszego spotkania jest „Labor omnia vincit – praca wszystko zwycięża” – powiedział minister Halicki. – Ta odznaka jest podziękowaniem za Państwa zaangażowanie, wyrazem wdzięczności za włożony trud i uznaniem za zasługi. Z kolei marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz, zwracając się do samorządowców, mówił: „Dziękuję za to, co zrobiliście dla samorządu i dla Polski, bo to, co zrobiliście dla Samorządu, zrobiliście dla Polski, dla wszystkich obywateli”.

Wojciech Długoborski
polski polityk, samorządowiec, poseł na Sejm IV kadencji. W 1990 objął stanowisko burmistrza gminy i miasta Gryfino, które pełnił do 2001. Od 1998 do 2001 zasiadał także w sejmiku zachodniopomorskim (od 2000 jako przewodniczący). Należał do władz stowarzyszenia Euroregion Pomerania”. W latach 2001–2005 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji z okręgu szczecińskiego. W 2005 w Gryfinie podczas uroczystości Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych został odznaczony Krzyżem „Za Zasługi dla ZKRPibWP”, w 2010 w Pałacu Prezydenckim otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego jest wyróżnieniem i może być nadawana za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego, w szczególności za:

  • działalność w organach jednostek samorządu terytorialnego, związkach i stowarzyszeniach jednostek samorządu terytorialnego;
  • wykonywanie zadań dotyczących samorządu terytorialnego w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej;
  • za pracę naukową i badawczą dotyczącą zagadnień związanych z działalnością samorządu terytorialnego.

Odznaka nadawana jest m.in. za szczególne osiągnięcia w pracy w samorządzie, za udział w pracach legislacyjnych, związanych z wprowadzaniem i reformowaniem samorządu terytorialnego w administracji polskiej i organizacjach międzynarodowych, jak i za pracę naukową, badawczą oraz dydaktyczną dotyczącą samorządu. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw administracji publicznej z własnej inicjatywy lub na wniosek odpowiedniego organu.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego
Można zgłaszać kandydatury osób zasłużonych dla samorządów do Odznaki Honorowej za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Odznaka ta jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być nadawana za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego, w szczególności:

  • za działalność w organach jednostek samorządu terytorialnego, związkach i stowarzyszeniach jednostek samorządu terytorialnego;
  • za wykonywanie zadań dotyczących samorządu terytorialnego w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej;
  • za pracę naukową i badawczą dotyczącą zagadnień związanych z działalnością samorządu terytorialnego.

Odznaka nadawana będzie m.in. za szczególne osiągnięcia w pracy w samorządzie, za udział w pracach legislacyjnych, związanych z wprowadzaniem i reformowaniem samorządu terytorialnego w administracji polskiej i organizacjach międzynarodowych, czy też za pracę naukową, badawczą i dydaktyczną dotyczącą samorządu. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw administracji publicznej z własnej inicjatywy lub na wniosek:
•    organów jednostek samorządu terytorialnego;
•    organów związków lub stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego;
•    organów statutowych ogólnopolskich organizacji uprawnionych do wyznaczania przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich,  Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej);
•    wojewody.

Osoby fizyczne i prawne mogą zgłaszać kandydatury osób zasłużonych dla rozwoju samorządu terytorialnego podmiotom uprawnionym do składania wniosków o nadanie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Wszelkie kwestie związane z Odznaką reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 2015 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia (Dziennik Ustaw z dnia 10 lipca 2015 r. poz. 969), które weszło w życie 25 lipca br.

Za ustanowieniem Odznaki przemawiała konieczność wprowadzenia instrumentu umożliwiającego uhonorowanie osób za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz samorządu terytorialnego. Dotychczas brak było wyróżnienia stanowiącego nagrodę za pracę i służbę dla samorządu terytorialnego, traktowanego jako część administracji i służby publicznej, wykonującej znaczną część zadań publicznych. Ustanowienie Odznaki w roku, w którym przypada 25 rocznica powołania do życia samorządu terytorialnego w odrodzonej, wolnej Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi także podkreślenie jego rangi i roli w rozwoju kraju.

* „Labor omnia vi(n)cit improbus” (łac.) ustawiczna praca wszystko zwycięża -  Wergiliusz Georgiki.



Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona