Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Trzecia debata oświatowa

2009-02-11 14:58:10

 

W sali obrad Rady Miejskiej w Chojnie, 5 lutego br.,odbyła się trzecia debata dotycząca przyszłości systemu oświaty w gminie. Tym razem dyskutowano nad propozycją, jaką złożyli chojeńscy radni z klubu Chojeńskiej Inicjatywy Samorządowej.

Propozycja grupy radnych ChIS, zakłada utworzenie pięciu nowych zespołów szkół składających się ze szkoły podstawowej plus  gimnazjum w miejscowościach – Nr 1 – w Chojnie w Korczaku, Nr 2 – w Chojnie na Lotnisku, Nr 3 – w Krzymowie, Nr 4 – w Grzybnie z filią w Strzelczynie,
Nr 5 – w Nawodnej z filią w Lisim Polu. Z dotychczasowej sieci szkół, w stanie prawnie nie naruszonym, miałaby pozostać jedynie Szkoła Podstawowa w Brwicach i Godkowie.

Efektem tej reorganizacji, a w zasadzie rewolucji oświatowej w gminie Chojna, według założeń radnych ChIS, miałaby być wyższa subwencja, o około 2 miliony złotych, oraz mniejsze koszty dowozów uczniów do szkół – dotyczy to tylko dowozu do Gimnazjum.

Liczba dzieci w poszczególnych szkołach z wyszczególnieniem dzieci dojeżdżających (w nawiasie):
SP w Brwicach 60 + 8* = 68 (49)
SP w Godkowie 61 + 13* = 74 (7)
SP w Grzybnie 56 + 11* = 67 -
SP w Krzymowie 71 + 9* = 80 (40)
SP w Lisim Polu 45 + 8* = 53 (21)
SP w Nawodnej 66 + 10* = 76 -
SP w Strzelczynie 35 + 6* = 41 (23)
* - dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego

Liczba nauczycieli ( z podziałem na zatrudnionych na pełnym etacie i części etatu):
SP w Brwicach 7  - 11
SP w Godkowie 8 - 5
SP w Grzybnie 8 - 12
SP w Krzymowie 10 - 6
SP w Lisim Polu 7 - 4
SP w Nawodnej 7 - 4
SP w Strzelczynie 8 – 4


Jednak według dokonanych wyliczeń przez Dyrektora Administracji Szkół i Infrastruktury Społecznej w Chojnie Pana Wacława Gołąba, opartych na faktycznych danych oraz przeprowadzonej symulacji demograficznej i finansowej wynika, że oszczędności dla budżetu gminy - gdyby wprowadzić tą „rewolucję”, mogłyby wynieść około 648 tysięcy złotych w skali roku, przy uwzględnieniu już  podwyższonej subwencji oświatowej.

Obecnie gmina dofinansowuje chojeńską oświatę kwotą 3.411.670 zł, przy subwencji oświatowej należnej gminie w kwocie 7.228.000 zł. (w kilku gminach naszego powiatu, prowadzona tam już od kilku lat polityka oświatowa, doprowadziła do tego, że należna tym gminom subwencja, jest wystarczająca, a gmina nie musi dopłacać do gminnej oświaty).

Oszczędność wykazana w przedstawionej przez dyrektora ASiIS symulacji kosztów, nie przewiduje utworzenia czterech nowych,  od podstaw, gimnazjów, a także szkoły podstawowej w Zespole Szkół Nr 1.

Chodzi tutaj o wyposażenie sprzętowe poszczególnych nowych zespołów szkół dot. Gimnazjów, wyposażenie ich w pomoce naukowe, utworzenie gabinetów do nauki języków obcych, fizyki, chemii itp.  W wyliczeniu tym, nie sposób było również przewidzieć, na jakich zasadach mieliby być zatrudnieni nauczyciele przedmiotów typowych dla gimnazjum – chodzi o zapewnienie im godzin nauczania.  

Autorzy projektu (radni ChIS) w trakcie debaty




Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona