Archiwalna Strona
Czy może istnieć nowoczesna szkoła bez najnowszej generacji pomocy naukowych, dokształcania uczniów poza programem nauczania, czy kształcenia bez orientacji na potrzeby ucznia i rynek pracy? Odpowiedź brzmi NIE. Dzięki staraniom dyrekcji szkoły oraz przy wsparciu Funduszy Unijnych można taką szkołę stworzyć - nowoczesną, stawiającą na harmonijny rozwój ucznia zgodnie z jego predyspozycjami i potrzebami.
Taką placówką oświatową jest Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie.
Stara nowa szkoła
Chojeńskie gimnazjum mieści się w blisko stuletnich murach, które już niejedną rewolucję oświatową widziały. Teraz przyszedł czas na wyzwania dwudziestego pierwszego wieku. W miarę możliwości finansowych Gminy Chojna szkoła jest odnawiana i doposażana w pomoce naukowe. W ostatnim czasie powstał kompleks boisk „Orlik" wraz z zapleczem socjalnym. Boisko służy zarówno uczniom, jak i mieszkańcom Chojny. Przełomowym momentem w życiu szkoły jest rok 2012 - kiedy to chojeńskie gimnazjum startuje w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszania różnic w jakości usług edukacyjnych" i otrzymuje grant z Unii Europejskiej w kwocie 1,3 min złotych. Tytuł projektu „Wiedza moim kapitałem". Wniosek został przyjęty, podpisano umowę i rozpoczęła się realizacja projektu, który zmienił oblicze szkoły. Projekt był podzielony na cztery działania: wsparcie uczniów z problemami edukacyjnymi, wsparcie uczniów uzdolnionych, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne i doradztwo edukacyjno-zawodowe. Tematyka poszczególnych działań świadczy o tym, że uczniowie zostali objęci kompleksową opieką edukacyjną od pomocy w nauce przez spotkania z psychologiem do doradztwa zawodowego. Każdy uczeń szkoły mógł wziąć udział w projekcie.
O fundusze unijne nie byto łatwo mówi Wioletta Jesiołowska, dyrektor Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie - o grant staraliśmy się ponad 18 miesięcy. Ostatecznie, dzięki nieocenionej pomocy naszego absolwenta Pana Jacka Klonowskiego, otrzymaliśmy środki, które w naszej szkole dokonały rewolucji, istotnego zwrotu cywilizacyjnego. Wyposażyliśmy 3 klasy w tablice interaktywne, które pomagają w prowadzeniu zajęć, zakupiliśmy materiały dydaktyczne, pomoce naukowe, książki i mapy. Można za ich pomocą prowadzić zajęcia w sposób dotychczas nieosiągalny. Nowe metody nauczania i narzędzia znacznie szybciej rozbudowują wiedzę ucznia. Wyposażyliśmy 5 pracowni: laboratorium chemii, fizyki, biologii oraz pracownię geografii i informatyki. Zakupione komputery wyposażyliśmy w profesjonalne programy biurowe i do edycji grafiki. Bardzo cieszymy się, że dzięki pozyskanym środkom nasza młodzież jeszcze długo będzie miała okazję kształcić się za pomocą tak zaawansowanych pomocy dydaktycznych. Każda złotówka byta wydana w sposób przemyślany i efektywny - w ramach wycieczek motywacyjnych uczniowie odwiedzili Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, szczecińską Eurekę czy Muzeum Techniki w Berlinie. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość przygotowania się i podejścia do egzaminów z informatyki i uzyskania certyfikatu ECDL, certyfikatów z języka angielskiego PET - Preliminary English Test oraz egzaminu z języka niemieckiego organizowanego przez Instytut Goethego w Szczecinie. Pragnę też zwrócić uwagę na to, że granty, które pozyskaliśmy, są przeznaczone na zajęcia pozalekcyjne. Wzięło w nich udział ponad pięciuset pięćdziesięciu uczniów naszej szkoły! Wszystko to bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów.
Potrzeba działania
Nie czekając na granty szkoła w ramach swoich możliwości realizowała inne programy edukacyjne. Sześciu uczniów uzyskato stypendium w ramach projektu „Zachodniopomorskie talenty - regionalny program stypendialny" z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. Szkoła uczestniczyła również w projekcie „Z matematyką, fizyką i przedsiębiorczością zdobywamy świat", realizowanym przez Uniwersytet Szczeciński w partnerstwie z Combidata Poland spółka z o.o. Projekt polegał na zbliżeniu uczelni wyższych do szkół, za projekt Gimnazjum otrzymało wyróżnienie. Pomimo że realizowaliśmy już inne przedsięwzięcia edukacyjne - projekt „Wiedza moim kapitałem" jest największym jak do tej pory osiągnięciem mówi Małgorzata Wójcik, wicedyrektor Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie, a poprzez synergię wielu zmian efekty projektu przerosły zaplanowane oczekiwania. Jest to pierwszy tego typu program w naszej placówce, a zamierzony cel został osiągnięty. Świadczy o tym liczba uczniów, którzy wzięli udział w zajęciach. Dopełnieniem uczestnictwa w projekcie są posiłki w postaci obiadów i podwieczorków. To ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ w naszej szkole uczy się młodzież z całej gminy. Zanim dojadą do domu, zjedzą ciepły posiłek. Bywa też tak, że uczniowie korzystają z pracowni do późnego popołudnia i bez dożywiania mielibyśmy ogromny problem z realizacją tak wielowymiarowego projektu, co więcej, od czasu wydawania posiłków zauważyliśmy zmniejszenie agresji wśród uczniów dodaje - wicedyrektor Małgorzata Wójclk.
Zaobserwowaliśmy, że dzięki realizacji tak ambitnego programu wzrasta zainteresowanie nauką wśród naszych uczniów mówi Wioletta Jesiołowska, dyr. Gimnazjum w Chojnie. Wynika to z dostępu do nowoczesnych narzędzi. Szkoła przestała być miejscem, gdzie wiedza jest przekazywana, a stała się miejscem, gdzie wiedza jest doświadczana. Pod opieką pedagoga uczniowie mogą odkrywać i realizować swoje pomysły, pasje i marzenia o przyszłym zawodzie. Uważam, że nauka doświadczaniem świata, samodzielne prowadzenie eksperymentów rozwija myślenie analityczne i jest bardzo ważnym elementem na tym etapie życia. Pokazaliśmy, że nasza szkoła, pomimo że leży gdzieś daleko na uboczu, wynikami może równać się do placówek oświatowych w większych miastach. Szansę zostały wyrównane!
Projekt „Wiedza moim kapitałem" - w Gimnazjum Chojnie został zrealizowany przy wsparciu władz samorządowych Gminy Chojna, Policji, Pogotowia Ratunkowego oraz Stowarzyszenia MONAR.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności