Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Zapraszamy na prezentację książki Eckeharta Ruthenberga i debatę w Centrum Kultury w Chojnie

2014-05-29 09:46:22

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie i Centrum Kultury w Chojnie zapraszają na prezentację książki Eckeharta Ruthenberga DAWNE CMENTARZE ŻYDOWSKIE POWIATU GRYFIŃSKIEGO I STARGARDZKIEGO oraz do udziału w debacie pt. Polacy - Żydzi - Niemcy, która odbędzie się 30 maja 2014 roku o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Chojnie.

Program:
Ewa Czerwiakowska (Berlin) – Wyrobnik pamięci – działalność E. Ruthebnberga na pograniczu. Prezentacja książki E. Ruthenberga i jej idei – dr Paweł Migdalski (Uniwersytet Szczeciński, Stowarzyszenie Terra Incognita).

Prezentacje:
Kai Jahns (Eberswalder Zentrum für demokratische Kultur, Jugendarbeit und Schule e.V., Eberswalde) – Przedstawienie idei upamiętnień żydowskich w Eberswalde dr Paweł Migdalski, red. Robert Ryss, Projekt upamiętnienia ludności żydowskiej w Chojnie.

Rozpoczęcie zbiórki publicznej na upamiętnienie dawnej ludności żydowskiej Chojny.

Panel dyskusyjny:
Prof. dr hab. Jan M. Piskorski (Uniwersytet Szczeciński)
Ewa Czerwiakowska (Berlin)
Kai Jahns (Eberswalder Zentrum für demokratische Kultur, Jugendarbeit und Schule e.V., Eberswalde)
Mirosław Opęchowski (Starostwo Powiatowe w Stargardzie)

Prowadzenie:
red. Robert Ryss (Gazeta Chojeńska)

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie

Organizator:
Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie i Centrum Kultury w Chojnie.

Debata odbędzie się w ramach projektu „Różne narody, różne pamięci”. Polsko-niemiecko-żydowska kultura pamięci i dziedzictwo kulturowe na Pomorzu Zachodnim oraz pograniczu polsko-niemieckim realizowanego przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie oraz Centrum Kultury w Chojnie.

„Różne narody, różne pamięci”
Polsko-niemiecko-żydowska kultura pamięci i dziedzictwo kulturowe na Pomorzu Zachodnim oraz pograniczu polsko-niemieckim


Różnice w zbiorowych pamięciach (zwłaszcza) historycznych poszczególnych narodów są kwestią fascynującą nie tylko dla historyków, ale też dla psychologów, socjologów, artystów, regionalistów, pedagogów, polityków itd. Co ciekawe, istotne różnice w pamięciach obserwujemy nie tylko między bardzo oddalonymi geograficznie narodami, ale nawet (a może przede wszystkim) między sąsiadami, którzy żyją obok siebie nawet od kilkunastu wieków. Jest to poniekąd naturalne, zwłaszcza że zasadnicze różnice występują często nawet w obrębie jednego narodu. Ale mimo wszystko zagadnienie to niewątpliwie warte jest, by wspólnie pochylali się nad nim przedstawiciele różnych narodów i profesji, zwłaszcza w Europie, która nieustannie kształtuje swą tożsamość. W pierwszej kolejności ważne jest rzecz jasna wyszukiwanie tego, co w historii różnych narodów jest wspólne. Ale istotne jest również przyjrzenie się - bez balastu polityki, emocji, uprzedzeń i stereotypów - temu, co nas różni i różnić nigdy nie przestanie. Może to jest właśnie najciekawsze, pokazując naszą europejską wielobarwność i różnorodność.
Kwestii, w których pamięć różnych europejskich narodów jest odmienna, jest wiele (np. ocena Napoleona). Są też takie, na które z oczywistych względów patrzymy w różny sposób: dziedzictwo kultury żydowskiej było ważne zarówno dla Niemców, jak i Polaków, jednak trudno tu oczekiwać takiej samej perspektywy i nawet dziwiłoby, gdyby taka się pojawiła. Podobnie jest z upamiętnianiem w Niemczech i w Polsce miejsc nazistowskich zbrodni.
Jeszcze inaczej problemy te są ujmowane na Pomorzu Zachodnim, które po drugiej wojnie światowej włączono do Polski, kiedy nie tylko zmieniła się przynależność państwowa, ale też struktura osadnicza i narodowa – wszak zmienili się prawie  wszyscy mieszkańcy, a wraz z nimi pamięć o dawniej zamieszkujących tu ludziach i wydarzeniach historycznych, choć po nich pozostało wiele materialnych pamiątek. Stosunek do nich polskich mieszkańców i władz Pomorza jest skomplikowany i prowadził od celowego niszczenia, przez obojętność i powolne rozpadanie się, aż do - zwłaszcza dzisiaj (niestety nie wszędzie) - uświęcenia.  
Wydarzenia te odpowiadają na ogromne zapotrzebowanie na rzetelną pogłębioną wiedze i refleksję na temat dawnego dziedzictwa polskiego, niemieckiego i żydowskiego tych ziem.

Patronat medialny:

 



Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona