Archiwalna Strona
26 kwietnia odbyły się uroczystości związane z 69. Rocznicą Forsowania Odry. Wśród gości obecny był płk Jacek Kwiatkowski – dowódca V Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie, reprezentujące Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Rosjan - Neli Lubomirska, Lena Siorek, burmistrz Gminy Chojna, Adam Fedorowicz, zastępca burmistrza Wojciech Długoborski, przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnie Kazimierz Komorzycki,
delegacje zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie, Koła Kombatantów w Kamieniu Pomorskim, Związku Emerytów i Rencistów w Kamieniu Pomorskim, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych (Koło w Chojnie), Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków w Chojnie im. Św. Rafała Kalinowskiego, Związku Sybiraków (Koło w Chojnie), Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (Oddział Rejonowy w Chojnie), Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe, nauczyciele, dzieci i młodzież. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości ppłk Ryszarda Rzepkę dla dowódcy V Pułku Inżynieryjnego płk Jacka Kwiatkowskiego.
Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Adam Fedorowicz. Zacytował słowa wyryte przy wejściu: „Na tym cmentarzu pochowanych jest 3985 żołnierzy, w tym 972 znanych z nazwiska. Spoczywają tu żołnierze różnych narodowości byłego Związku Radzieckiego, którzy zginęli w czasie II wojny światowej wyzwalając ziemię chojeńską i kostrzyńską. Walcząc po obu stronach Odry zginęli za wolność. Chwała im i cześć! Niech spoczywają w pokoju." Pięknym akcentem patriotycznym był występ Anety Żur z Centrum Kultury w Chojnie.
Dalsze uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojennym Wojska Polskiego w Siekierkach, oraz w Gozdowicach pod pomnikiem „Chwała Saperom”.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności