Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Szwedzi w Chojnie

2014-03-12 21:33:09

We wtorek 11 marca gościliśmy w Chojnie Christiana Braunsteina i Petera Wetterberga – przedstawicieli szwedzkiego stowarzyszenia Swedish Military Memorials Abroad. Stowarzyszenie to zajmuje się inwentaryzacją, dokumentacją oraz wspieraniem konserwacji rozsianych po całym świecie pomników upamiętniających Szwedów (głównie są to pomniki wojenne). Dotychczas zlokalizowano ponad 120 tego typu monumentów w 23 krajach. Jeden z nich znajduje się w Chojnie – jest to tzw. Szwedzki Kopiec usytuowany na wzniesieniu przy drodze do Schwedt.

Przedstawiciele organizacji pod nieobecność burmistrza Adama Fedorowicza spotkali się z jego zastępcą Wojciechem Długoborskim w Urzędzie Miejskim i omówili wstępne warunki współpracy w sprawie renowacji pomnika oraz poprawy warunków jego ekspozycji i promocji. Ponadto w towarzystwie członków stowarzyszenia Terra Incognita wykonali dokumentację Szwedzkiego Kopca oraz zwiedzili kościół Mariacki.

Chojeński Szwedzki Kopiec został odsłonięty 23 czerwca 1912 roku. Pomnik upamiętnia jeden z epizodów wojny trzydziestoletniej, kiedy to 27 grudnia 1630 roku król szwedzki Gustaw II Adolf, przybywając ze swą armią, uwolnił miasto od okupujących je wojsk cesarskich. Zdaniem Christiana Braunsteina chojeński zabytek ze względu na swój kształt szczególnie wyróżnia się spośród wszystkich opracowywanych przez niego pomników. Podczas gdy pozostałe monumenty wzniesione zostały w formie obelisków, tablic, pojedynczych głazów lub nagrobków, pomnik chojeński zbudowany został z kamieni dostarczonych z okolicznych wsi i to stanowi o jego wyjątkowości. Na poszczególnych kamieniach można jeszcze odczytać inskrypcje świadczące o ich pochodzeniu: „Neutornow”, „Zachow” (Czachów), „Lübbich[ow]” (Lubiechów), „Blankenfelde” (Brwice), „Falkenwalde” (Wierzchlas), „Selchow” (Żelichów), „Grüneberg” (Golice), „Alt Lietzegöricke” (Stare Łysogórki),  „Dolzig” (Dolsko), „Klemzow” (Klępicz), „Guhden” (Gądno), „Rehdorf” (Stoki), „Vietnitz” (Witnica) oraz „Butterfelde” (Przyjezierze).

Michał Gierke



Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona