Archiwalna Strona
W listopadzie zakończyły się działania w ramach projektu Drogi dla Natury, realizowane w gminie Chojna w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na mocy umowy partnerskiej podpisanej z Federacją Zielonych Gaja ze Szczecina. W wyniku przeprowadzonych działań Animator zadrzewieniowy oddelegowany przez FZ Gaja do pracy w gminie dokonał inwentaryzacji wszystkich zadrzewień przydrożnych na jej terenie.
Zinwentaryzowano w sumie 38 km szpalerów i alej, w tym: 6,7 km przy drogach krajowych, 6,7 przy wojewódzkich, 24 km przy powiatowych oraz 3,8 km przy gminnych. Łącznie wszystkie zadrzewienia przydrożne w gminie zawierają 6,5 tysiąca drzew, dominującym gatunkiem jest lipa drobnolistna (2,8 tysiąca drzew). Na podstawie zebranych danych powstał „Plan zachowania zadrzewień przydrożnych gminy Chojna” będący dokumentem dającym całościowe spojrzenie na stan i zachowanie alej na terenie gminy, dostępnym w wersji elektronicznej pod adresem:
http://www.aleje.org.pl/publikacje/programy-zadrzewieniowe/193-chojna-program-zachowania-zadrzewien
Załącznik do planu stanowi ekspertyza statyki dębu przy ul. Kościuszki, opisująca jego stan zdrowotny oraz zalecenia co do jego pielęgnacji. Zorganizowano spotkania Animatora zadrzewieniowego z przedstawicielami zarządów dróg poszczególnych szczebli sprawujących kontrolę nad Drogami w gminach. W ich trakcie omówiono politykę usuwania drzew przydrożnych przez zarządców dróg oraz planowane na terenie gmin inwestycje drogowe mogące kolidować z istniejącymi zadrzewieniami W maju w budynku Urzędu Gminy przeprowadzono dwudniowe szkolenie pn. „Drzewa w otwartym krajobrazie – instrukcja obsługi” skierowane do urzędników gminnych, pracowników zarządów dróg oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką zadrzewień przydrożnych. Podczas pierwszego dnia szkolenia uczestnicy poznali metody przyrodniczej inwentaryzacji drzew. Dowiedzieli się, na co zwrócić uwagę przy ocenie wartości przyrodniczej drzewa oraz poznali bogactwo gatunków zwierząt, grzybów i porostów związanych z drzewami. Ponadto dowiedzieli się, jak chronić drzewa podczas procesów inwestycyjnych - by nie uszkodzić drzewa i jego systemu korzeniowego. Drugi dzień skupiał się głównie wokół zagadnień diagnostyki i pielęgnacji starych drzew. Uczestnicy dowiedzieli się, na co zwracać uwagę oceniając stan zdrowotny drzewa. Poznali tez metody oceny stanu drzewa oraz urządzenia stosowane do jego określania. Dowiedzieli się także czym jest właściwa pielęgnacja drzew - jak ją zlecać wykonawcy i jak odbierać prace. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja nt. wydawania decyzji o wycince.
W kwietniu odbyło się Regionalne Seminarium programu „Drogi dla Natury” w Szczecinie, w którego programie przewidziano pokazowe sadzenie 50 jarząbów szwedzkich w mieście Chojna, wraz zaprezentowaniem działania tomografu dźwiękowego służącego do oceny statyki drzew.
W październiku przeprowadzono prelekcje traktujące o ochronie przyrody oraz funkcjach życiowych drzew dla dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Krzymowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie.
W dniu 6 listopada 2013 r. na drodze gminnej znajdującej się przy byłym kompleksie lotniska sił radzieckich zasadzono w ramach akcji społecznej kolejne 50 jarząbów szwedzkich. W sadzeniu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie.
Obecnie działania programu „Drogi dla Natury” kontynuowane są w kolejnych gminach dzięki środkom Unii Europejskiej, można je śledzić na stronie www.aleje.org.pl. Ogólnopolski program „Drogi dla Natury” jest koordynowany przez Fundację EkoRozwoju z Wrocławia, finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności