Archiwalna Strona
Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty. W Chojnie 11 listopada o godz. 11.00 w kościele pw. Świętej Trójcy odbędzie się uroczysta msza św. za Ojczyznę, po mszy rozpoczną się uroczystości na placu Konstytucji 3 Maja oraz akademia w sali widowiskowej Centrum Kultury przygotowana przez Grupę Teatralną „Fanaberia” i „Abrakadabra”.
W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny. Od upadku komunizmu w 1989, co roku w stolicy dla upamiętnienia święta kilka tysięcy chętnych bierze udział w Biegu Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Program chojeńskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości:
11.00 - MSZA ŚW. W INTENCJI OJCZYZNY (kościół pw. Św. Trójcy)
12.15 - UROCZYSTOŚCI NA PALCU KONSTYTUCJI 3 MAJA
- przemówienie okolicznościowe Burmistrza Adama Fedorowicza
- złożenie wiązanek pod pomnikiem
13.00 - MONTAŻ SŁOWNO- MUZYCZNY W WYKONANIU GRUP TEATRALNYCH "ABRAKADABRA" i "FANABERIA" pt.: "Jak tu prawdę o Polsce powiedzieć..." (sala widowiskowa).
17.00 - KONCERT Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI (sala widowiskowa).
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności