Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Herb dla Białęg

2008-12-02 13:08:27

 Latem tego roku Rada Sołecka wsi Białęgi, ks. proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla w Witnicy ks. Czesław Dobrowolski, obecny właściciel gospodarstwa rolnego w  Białęgach  Agnieszka Huras oraz sołtys wsi  Grażyna Gawron po zapoznaniu się z historią, zabytkami, dziejami folwarku oraz starodrzewiem i ciekawym położeniem wsi zwrócili  się do RAdy Sołeckiej z prośbą o zatwierdzenie uchwałą proponowanego herbu i flagi swojej wsi.

29 listopada 2008r. w kościele pw. Świętego Andrzeja Apostoła odbyła się uroczystość nadania herbu i flagi wsi Białęgi.

Do kościoła przybyli burmistrz Adam Fedorowicz z małżonką, sołtys Białęg Grażyna Gawron, główny darczyńca odbudowy kościoła Pan Andrzej Huras   oraz mieszkańcy Białęg i Witnicy. Uroczystość celebrował J.E.Ks. Bp Marian Błażej Kruszyłowicz – biskup pomocniczy arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego. Poświęcił on też nadany herb oraz flagę, którą wspólnie odsłonili burmistrz i sołtys Białęg. 
 
Zwyczaj nadawania flag jest bardzo rozpowszechniony w innych krajach, gdzie swe swoje oznaczenia posiadają nie tylko miasta i wsie lecz również parafie i dzielnice. Bp M. B. Kruszyłowicz podkreślił ważną rolę takich uroczystości, jak ta w Białęgach, w procesie integracji  mieszkańców„małych ojczyzn”, umacnianiu swoich korzeni i tożsamości.

Uroczystość zbiegła się również z drugą rocznicą konsekracji kościoła, odbudowanego wspólnymi siłami przez mieszkańców sołectwa, a także dzięki hojności darczyńców i sponsorów. Burmistrz Chojny Adam Fedorowicz złożył gratulacje na ręce Rady Sołeckiej i wyraził uznanie za  podjęcie się tak ważnego dzieła jakim była odbudowa kościoła, która pokazała  troskę mieszkańców o dobro kultury oraz jest znakiem głębokiej wiary.

Herb i flaga

Historia, zabytki, folwark, przemysł, zabudowa, zieleń, krajobraz oraz położenie wsi Białęgi zostały uwzględnione w przyjętym herbie.
 Herb składa się z 4 części:
1. Krzyż w kształcie litery X. Jest to krzyż św. Andrzeja. Nasz kościół jest pod wezwaniem św. Andrzeja, apostoła, jednego z pierwszych uczniów Jezusa Chrystusa, brata Piotra, ucznia Jana Chrzciciela, który według źródeł późniejszych poniósł śmierć męczeńska w Patras, ukrzyżowanego na krzyżu w kształcie litery X;  W nazwie wsi widnieje wyraz Białe, stąd krzyż na tle białym;
2. Miecz – symbol waleczności, był symbolem walki dobra ze złem i atrybutem męstwa. Był również atrybutem rycerzy i bohaterów chrześcijaństwa średniowiecznego. Z przedstawionej historii wsi Białęgi jasno wynika, że kilkanaście łanów było lennem rycerskim , należących do kilku znanych rodów brandenburskich, miecz jest ukazany na tle czerwonym – symbol krwi;
3. Byk – symbol ofiary, płodności, w przypadku bogów starożytności stawał się emblematem (znakiem) Boga i Chrystusa. Poza tym, we wspomnianym folwarku znajdowało się kilkadziesiąt sztuk bydła, wśród których zapewne również występował byk. Kolor zielony tła symbolizuje łąki, a nazwa „łęg” oznacza podmokłą łąkę.
4. Orzeł brandenburski występuje stąd, że wieś leżała w Nowej Marchii, która z kolei należała do Brandenburgii. Będzie on nawiązywał do przedstawionej historii wsi.

Flaga przedstawia nam krzyż w kształcie litery X, przypominający krzyż św. Andrzeja. Górne i dolne pola są koloru białego, symbolizującego część nazwy naszej wsi „Biały”, natomiast boczne trójkąty są koloru zielonego, symbolizującego następna część nazwy wsi „łęgi”.

 

 




Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona