Archiwalna Strona
Latem tego roku Rada Sołecka wsi Białęgi, ks. proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla w Witnicy ks. Czesław Dobrowolski, obecny właściciel gospodarstwa rolnego w Białęgach Agnieszka Huras oraz sołtys wsi Grażyna Gawron po zapoznaniu się z historią, zabytkami, dziejami folwarku oraz starodrzewiem i ciekawym położeniem wsi zwrócili się do RAdy Sołeckiej z prośbą o zatwierdzenie uchwałą proponowanego herbu i flagi swojej wsi.
29 listopada 2008r. w kościele pw. Świętego Andrzeja Apostoła odbyła się uroczystość nadania herbu i flagi wsi Białęgi.
Do kościoła przybyli burmistrz Adam Fedorowicz z małżonką, sołtys Białęg Grażyna Gawron, główny darczyńca odbudowy kościoła Pan Andrzej Huras oraz mieszkańcy Białęg i Witnicy. Uroczystość celebrował J.E.Ks. Bp Marian Błażej Kruszyłowicz – biskup pomocniczy arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego. Poświęcił on też nadany herb oraz flagę, którą wspólnie odsłonili burmistrz i sołtys Białęg.
Zwyczaj nadawania flag jest bardzo rozpowszechniony w innych krajach, gdzie swe swoje oznaczenia posiadają nie tylko miasta i wsie lecz również parafie i dzielnice. Bp M. B. Kruszyłowicz podkreślił ważną rolę takich uroczystości, jak ta w Białęgach, w procesie integracji mieszkańców„małych ojczyzn”, umacnianiu swoich korzeni i tożsamości.
Uroczystość zbiegła się również z drugą rocznicą konsekracji kościoła, odbudowanego wspólnymi siłami przez mieszkańców sołectwa, a także dzięki hojności darczyńców i sponsorów. Burmistrz Chojny Adam Fedorowicz złożył gratulacje na ręce Rady Sołeckiej i wyraził uznanie za podjęcie się tak ważnego dzieła jakim była odbudowa kościoła, która pokazała troskę mieszkańców o dobro kultury oraz jest znakiem głębokiej wiary.
Herb i flaga
Historia, zabytki, folwark, przemysł, zabudowa, zieleń, krajobraz oraz położenie wsi Białęgi zostały uwzględnione w przyjętym herbie.
Herb składa się z 4 części:
1. Krzyż w kształcie litery X. Jest to krzyż św. Andrzeja. Nasz kościół jest pod wezwaniem św. Andrzeja, apostoła, jednego z pierwszych uczniów Jezusa Chrystusa, brata Piotra, ucznia Jana Chrzciciela, który według źródeł późniejszych poniósł śmierć męczeńska w Patras, ukrzyżowanego na krzyżu w kształcie litery X; W nazwie wsi widnieje wyraz Białe, stąd krzyż na tle białym;
2. Miecz – symbol waleczności, był symbolem walki dobra ze złem i atrybutem męstwa. Był również atrybutem rycerzy i bohaterów chrześcijaństwa średniowiecznego. Z przedstawionej historii wsi Białęgi jasno wynika, że kilkanaście łanów było lennem rycerskim , należących do kilku znanych rodów brandenburskich, miecz jest ukazany na tle czerwonym – symbol krwi;
3. Byk – symbol ofiary, płodności, w przypadku bogów starożytności stawał się emblematem (znakiem) Boga i Chrystusa. Poza tym, we wspomnianym folwarku znajdowało się kilkadziesiąt sztuk bydła, wśród których zapewne również występował byk. Kolor zielony tła symbolizuje łąki, a nazwa „łęg” oznacza podmokłą łąkę.
4. Orzeł brandenburski występuje stąd, że wieś leżała w Nowej Marchii, która z kolei należała do Brandenburgii. Będzie on nawiązywał do przedstawionej historii wsi.
Flaga przedstawia nam krzyż w kształcie litery X, przypominający krzyż św. Andrzeja. Górne i dolne pola są koloru białego, symbolizującego część nazwy naszej wsi „Biały”, natomiast boczne trójkąty są koloru zielonego, symbolizującego następna część nazwy wsi „łęgi”.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności