Archiwalna Strona
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Chojnie odbyła się uroczystość upamiętniająca, to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju.
Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność.
Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych.
Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi J. Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej.
W Chojnie uroczystości związane z tym dniem odbyły się 10 listopada.
W godzinach popołudniowych, w Kościele pw. Świętej Trójcy odbyła się Msza za Ojczyznę. Wzięły w niej udział władze Chojny, kombatanci i mieszkańcy miasta. Po mszy, Burmistrz Chojny Adam Fedorowicz wygłosił okolicznościowe przemówienie.
W swym wystąpieniu podkreślił jak ważne jest przekazywanie młodym ludziom patriotycznych tradycji, budując w ten sposób ich przywiązanie do własnego kraju i jak bardzo potrzebna jest troska nas wszystkich, o zachowanie wartości duchowych i materialnych.
Po zakończeniu mszy, w asyście pocztów sztandarowych, przemaszerowano ulicami miasta pod pomnik na Placu Konstytucji 3 Maja. Złożyły tam kwiaty delegacje m.in. służb mundurowych, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, władze i radni gminy i delegacje szkolne.
Po części oficjalnej, w Centrum Kultury w Chojnie odbyło się przedstawienie przygotowane przez grupę teatralno-kabaretową, działająca pod kierunkiem Bożeny Rusak. Zaprezentowała ona inscenizację słowno-muzyczną opartą na tekstach m.in. A. Asnyka, J. Iwaszkiewicza, K. Przerwy-Tetmajera.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności