Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Polsko-Niemieckie Spotkanie Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy i Europa-Union Niemcy - Związek Powiatowy Uckermark "20 lat RAZEM" 1

2013-06-17 11:23:18

 

Mija 20 lat od założenia Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy. Niewielka, społecznie zaangażowana grupa mieszkańców Chojny, wychodząc naprzeciw przemianom politycznym na przełomie lat 1990/91, założyła organizację o charakterze proeuropejskim i stworzyła w tutejszym środowisku płaszczyznę aktywności społecznej dla upowszechniania idei integracji europejskiej.

W tym dwudziestoletnim okresie byliśmy świadkami przełomowych wydarzeń, które zmieniły oblicze Europy, oblicze Niemiec, oblicze Polski, ale także oblicze naszego regionu. Po latach izolacji i wykluczenia z europejskiego życia rozpoczęła się nowa epoka. Jej widocznym znakiem był spontaniczny i żywiołowy rozwój kontaktów polsko-niemieckich, co miało doniosłe i przełomowe znaczenie dla naszego sąsiedztwa. Powstały zupełnie nowe szanse na rozwój i intensyfikację współpracy transgranicznej, na ożywienie gospodarki w regionie, na wzbogacenie wymiany kulturalnej, współpracy szkół i innych placówek.

Nasze stowarzyszenie wyraźnie zaakcentowało swój udział w działaniach zmierzających do integracji europejskiej oraz budowania dobrego sąsiedztwa nad Odrą. Podejmowało działania, w których chodziło zawsze o pojednanie, o zrozumienie, o partnerską współpracę, o dobre kontakty sąsiedzkie, o przyszłość naszego wspólnego Europejskiego Domu. Naszym partnerem w tych działaniach po stronie niemieckiej było i jest stowarzyszenie Europa-Union Niemcy Związek Powiatowy  Uckermark.

Dzięki tym przemianom żyjemy od wielu lat w atmosferze pokoju i zaufania, którą cechuje wspólna praca dla przyszłości. Jest to ogromne osiągnięcie naszych czasów! Naszym zadaniem jest pielęgnowanie tych wartości.

Dla godnego uczczenia jubileuszu opracowano projekt pt. „Polsko-Niemieckie Spotkanie Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy i Europa-Union Niemcy – Związek Powiatowy Uckermark „20 lat RAZEM”, który został pozytywnie oceniony przez Europejski Komitet Sterujący i otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów – Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczypospolitej Polskiej – Województwo Zachodniopomorskie 2007-2013.

W ramach projektu dokonaliśmy podsumowania działalności. Na wspólnym posiedzeniu zarządów Ch-GSWE i Europa-Union Uckermark w dniu 14.06.2013 r. oraz podczas uroczystego spotkania członków obu stowarzyszeń w dniu 15.06.2013 r. pod hasłem „DROGI KU SOBIE – RETROSPEKCJA i SPOJRZENIE w PRZYSZŁOŚĆ”. Przeprowadziliśmy wnikliwą analizę i ocenę naszych poczynań. Omówiliśmy także kierunki dalszych działań na najbliższą przyszłość, związane z wyzwaniami, które niesie aktualna sytuacja w Unii Europejskiej. Spotkanie uświetnił koncert kameralny, w czasie którego zespół zaprezentował utwory polskich i niemieckich kompozytorów oraz wieczór integracyjny, który rozpoczęto uroczystą kolacją  połączoną z degustacją potraw kuchni staropolskiej. Rozmowy i dyskusje kuluarowe trwały do późnych godzin wieczornych. Wyrażano opinie, że tego typu spotkania otwierają nowe możliwości w Euroregionie Pomerania – poszerzają i zacieśniają kontakty polsko-niemieckie, sprzyjające obustronnej współpracy i wymianie doświadczeń.

20 lat działalności – to również wiele wspólnie z naszym niemieckim partnerem zrealizowanych projektów, które były współfinansowane z Funduszu Małych Projektów, m.in.: euroregionalny projekt pt. „Europejska tożsamość – świadomość regionalna” (w ramach którego przeprowadzono dyskusję panelową na temat wspólnego dziedzictwa kulturowego i współdziałania Polaków i Niemców przy odbudowie kościoła Mariackiego w Chojnie oraz podróż studyjną do Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Lublina, Kozłówki i Puław), polsko-niemiecką konferencję pt. „10 lat istnienia i działalności Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy”(2003 r.), czy odbyte w 2012 r. polsko-niemieckie „Spotkanie wigilijne”.

W duchu tolerancji i na rzecz integracji organizowano m.in.: seminaria, wykłady i dyskusje panelowe, podróże studyjne do ważnych ośrodków decyzyjnych w Unii Europejskiej, wyjazdy krajoznawcze po Polsce i Niemczech, spotkania informacyjne z przedstawicielami lokalnego samorządu terytorialnego i znaczącymi politykami z Polski i Niemiec, obchody rocznic i świąt, wieczory integracyjne, imprezy kulturalno-artystyczne, wspólne posiedzenia i narady. Szczególnie cenne i wartościowe były w minionych latach podróże studyjne i informacyjne dla członków i sympatyków obu stowarzyszeń organizowane pod hasłem „Szlakiem polsko-niemieckiej historii i kultury”. Wyróżniającą się imprezą były polsko-niemieckie spotkania wigilijne organizowane nieprzerwanie od 1994 r.

Powstanie w 1993 r. Chojeńskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy (nazwa pierwotna) spowodowało, że pojawiła się pozarządowa organizacja inicjująca szereg wydarzeń, mających na celu poznawanie sąsiadów. Być może część tych działań była skromna jak na rzeczywiste potrzeby społeczne, może organizowane imprezy nie spełniały wszystkich oczekiwań ich uczestników, ale nie da się zaprzeczyć, że była to działalność o ważnym znaczeniu lokalnym. Działalność członków Ch-GSWE oparta na polsko – niemieckiej kooperacji pozwoliła na przełamanie barier między ludźmi zamieszkującymi powiaty Uckermark i Gryfiński.

Chojeńsko-Gryfińskie Stowarzyszenie Wspólnej Europy świętuje obecnie swoje 20-lecie. Jest to długi okres jak na stowarzyszenie, które powstawało wraz z rodzącym się w Polsce społeczeństwem obywatelskim. Warto pamiętać, że tacy lokalni partnerzy są jedną z największych wartości każdego społeczeństwa obywatelskiego. To właśnie dzięki takiej działalności jak ta kontakty polsko- niemieckie stały się nieodzowną częścią naszej egzystencji na tym terenie. Nie tylko spotykamy się już na zakupach, ale także stajemy się coraz bardziej sąsiadami.

Klaus Ranner, Konsul Generalny RFN w Szczecinie w swoim liście gratulacyjnym napisał kiedyś: – „Stowarzyszenie wnosi większy wkład w rozwój integracji europejskiej, niż mogłoby się wydawać niektórym postronnym obserwatorom, gdyż dopiero przeniesienie decyzji z wysokiego szczebla na płaszczyznę poszczególnych obywateli stwarza praktyczne przesłanki dla tego rozwoju. Nie wystarczy, aby politycy mówili, że dla integracji europejskiej nie ma rozsądnej alternatywy. Jeszcze ludzie muszą być o tym przekonani. Dziękuję Państwu za wykonaną w tym zakresie pracę.”.

Dr inż. Zbigniew Zychowicz – prezes Zarządu Instytutu Rozwoju Regionalnego w Szczecinie, były marszałek Województwa Zachodniopomorskiego napisał: „Z ogromną satysfakcją i podziwem odnotowuję fakt 20-letniej współpracy Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy i Europa Union Niemcy – Związek Powiatowy Uckermark. 20 lat temu ta współpraca pokazywała jak ważne, mimo różnic ustrojowych i ekonomicznych, są bezpośrednie kontakty międzyludzkie na pograniczu. Wtedy celem było promowanie proeuropejskiego myślenia i wspieranie kontaktów służących integracji europejskiej. Organizowane wspólnie polsko-niemieckie seminaria, podróże i spotkania oraz inspirowana przez oba stowarzyszenia współpraca przygraniczna w różnych działaniach, znacząco przyczyniły się do likwidacji uprzedzeń i stereotypów.”. 

PRZEWODNICZĄCY
Chojeńsko-Gryfińskiego
Stowarzyszenia Wspólnej Europy
Gerard Lemke

chgswe_20lat Galeria



Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona