Archiwalna Strona
W dniu 5 czerwca br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pyrzycach odbyła się Konferencja pn „Dotacja jest Kobietą” zorganizowana przez Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Pyrzycach. Wprowadzenie do konferencji poprowadziła Pani Jolanta Tryszkiewicz – Główny Konsultant LPI Pyrzyce, która w swoim wystąpieniu poruszyła istotne aspekty związane z pomysłowością, determinacją oraz konsekwencją działań kobiet, które wykorzystują fundusze unijne do realizacji szerokiego wachlarza działań społecznych, nie zapominając przy tym o empatii i wrażliwości.
Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości przez Starostę Pyrzyckiego Pana Wiktora Tołoczko, odczytany został przez Panią Jolantę Tryszkiewicz list Posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Pani Zofii Ławrynowicz - skierowany do uczestników konferencji.
Fragment listu:
„Polskie kobiety aktywnie korzystając z Funduszy Europejskich dostrzegły i wykorzystały przedsiębiorczość jako najskuteczniejszą formę przezwyciężenia zjawiska „szklanego sufitu”. Założenie własnej działalności gospodarczej umożliwiło im osiąganie wysokich zarobków, zajęcie najwyższych stanowisk kierowniczych, samodzielne podejmowanie decyzji, uzyskanie większego uznania w środowisku i rodzinie oraz spełnienie marzeń.
Kobiety są obecnie bardzo dobrze wykształcone i zdeterminowane – i jak pisał Victor Hugo „NIC NIE POWSTRZYMA IDEI, KTÓREJ CZAS NADSZEDŁ”, kobiety mogą stać się siłą napędzającą wzrost gospodarczy, rozwój i dobrobyt.
Warto zatem kontynuować rozpoczętą pracę nad aktywnym poszukiwaniem kapitału na sfinansowanie rozpoczęcia biznesu poprzez wykorzystanie Funduszy Unijnych, bowiem lepsza Przyszłość, jak i Gospodarka także jest Kobietą”
Podczas konferencji głos zabrali zaproszeni goście, m.in.: Beata Radziszewska – Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich; Pani Bogna Czałczyńska – Prezes Fundacji Czas Dialogu, Pełnomocniczka Regionalna Kongresu Kobiet.
W dalszej części konferencji zaprezentowano dokonania kobiet przez pryzmat Funduszy Europejskich z wykorzystaniem programów Narodowej Strategii Spójności – wystąpienie Pani Kamili Miśniakiewicz - Konsultant Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Szczecinie oraz Pani Marty Śniadała – Specjalistka ds. informacji Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Szczecinie.
Celem konferencji „Dotacja jest Kobietą” było również ukazanie dokonań oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich przez kobiety z naszego najbliższego otoczenia działające w stowarzyszeniach i poprzez nie wykorzystujące szanse na zmianę rzeczywistości je okalającej. O sukcesach naszych koleżanek i znajomych, które odważyły się sięgnąć po środki dotacyjne w obecnej perspektywie, mówiły w swoich wystąpieniach: Pani Agnieszka Odachowska – Dyrektor Biura Lokalnej Grupy Działania Ziemia Pyrzycka, Pani Irmina Olejnik – Czerwonka – Dyrektor Lokalnej Grupy Rybackiej Partnerstwo Jezior, Pani Małgorzata Krysiak – Kierownik Stowarzyszenia LGD Wiejska Inicjatywa Rozwoju.
Z przedstawionych przez prelegentów materiałów wynika, iż Polki doskonale radzą sobie w obecnej perspektywie programowej 2007-2013. Z projektów unijnych skorzystało już ponad 3 mln kobiet, z czego ponad 48 tysięcy założyło własną działalność gospodarczą otrzymując łącznie ponad 1 miliard złotych na działania związane z przedsiębiorczością z programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Na wsparcie unijne mogą również liczyć Kobiety Nauki - PO Innowacyjna Gospodarka w Programie „POMOST” przewiduje wsparcie dla aktywnych mam, które powracają do prac badawczych i naukowych po urodzeniu dziecka. W pięciu dotychczasowych edycjach tego programu wyłoniono 57 laureatek, które łącznie otrzymały ponad 26 mln złotych wsparcia dotacyjnego. Dodatkowo Polki mogą liczyć na wsparcie w wielu inicjatywach finansowanych z Funduszy Europejskich, np. „Mama może wszystko” – spotkania organizowane są dla mam z dziećmi, których celem jest przedstawienie możliwości szkoleniowych, dotacyjnych oraz warsztatowych jakie stwarza obecny okres programowania dla kobiet powracających na rynek pracy.
Po krótkiej przerwie kawowej nastąpiła druga część konferencji, w której uczestnicy mieli okazję wysłuchać tematów związanych ze wsparciem przedsiębiorczości kobiet oraz innymi aspektami związanymi z prowadzeniem własnego biznesu. Głos w tej części zabrali: Pani Adwokat Marta Marska – Błahy, Kancelaria Adwokacka w Szczecinie w prelekcji „Czy prawo gwarantuje równość kobiet w biznesie” oraz Pan Arkadiusz Bujas, Dyrektor Zarządzający Health Ekspert Polska w wystąpieniu pn. „Przedsiębiorczość, Kobieta, Zdrowie”.
Częścią konferencji, która wzbudziła niemniejsze zainteresowanie niż dotychczas, okazało się wystąpienie ukazujące działalność Stowarzyszenia Ludzi Bezrobotnych z Drawna, przedstawione z wielkim entuzjazmem przez Panią Małgorzatę Buchajczyk – Radną i Członkinię Zarządu Powiatu Choszczeńskiego oraz założycielkę wyżej wymienionego stowarzyszenia. Prezentacja Pani Radnej wykazała, iż zaangażowanie kobiet w tworzenie projektów oraz realizowanie ich, pomaga przezwyciężyć wiele barier które do tej pory w wielu przyczyn wydawały się dla Polek trudne bądź niemożliwe do realizacji.
W części dalszej Konferencji „Dotacja jest Kobietą” rozpoczęto panel dyskusyjny, w którym główną rolę i głos otrzymały Euroliderki, ukazując wszystkim plusy i minusy pozyskiwania środków dotacyjnych na rzecz realizowania oddolnych inicjatyw oraz podnoszenia wartości życia lokalnych społeczeństw których same są częścią. Przedstawienia tzw. Dobrych Praktyk dokonały m.in.: Pani Grażyna Kugiel – Gospodarstwo Agroturystyczne Siedem Ogrodów, Pani Róża Ryczańczyk – Stowarzyszenie LGD Lider Pojezierza, Pani Grażyna Zaremba-Szuba – Dworek Tradycja w Bełcznej, Pani Małgorzata Piotrowska – Radna Gminy Pyrzyce i Prezeska Stowarzyszenia „Aktywni zawsze” z Żabowa. Doświadczeniem i spostrzeżeniami w kontekście dotacji unijnych podzieliła się również z uczestnikami konferencji Pani Anna Skierkowska – Radna Powiatu Stargardzkiego oraz Pani Krystyna Nawój – Radna Gminy Przelewice, która zaprezentowała podczas konferencji wiersze własnego autorstwa, m.in. „Dotacja jest Kobietą”.
Po podsumowaniu i zakończeniu Konferencji, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na lunch podczas którego była możliwość wymiany poglądów, danych kontaktowych oraz wstępnych rozmów na temat zorganizowania kolejnej – będącej kontynuacją – konferencji „Dotacja jest Kobietą”.
Wszystkim gościom, prelegentom i uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i czynny udział w spotkaniu, na którym jak zauważono połączone zostały Kobiety działające w trzech sektorach: społecznym, publicznym i gospodarczym. Konferencja była dobrą okazja do zaprezentowania dotychczasowych osiągnięć Polek w pozyskiwaniu Funduszy Unijnych, ale również stanowiła inspirację do realizacji dalszych działań i projektów ”przez Kobiety i dla Kobiet” choćby w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności