Archiwalna Strona
W dniach 24-26 maja grupa dwadzieściorga gimnazjalistów z chojeńskiego Korczaka, wraz z czworgiem opiekunów, wybrała się do Warszawy. Zostaliśmy zaproszeni przez prof. Adama Frączka, kierownika katedry UNESCO w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Goszczącego na obchodach 50. rocznicy nadania naszej szkole imienia J. Korczaka profesora zachwyciła praca uczniów i kadry, sposób przygotowania święta i zaprezentowany spektakl.
Zaproponował, aby owo przedstawienie pokazać z okazji jubileuszu APS. Ten niezwykły człowiek pozyskał środki na sfinansowanie naszego przejazdu do Warszawy i na zapewnienie nam noclegów, zadbał też o nasze dobre samopoczucie. W Warszawie spędziliśmy trzy dni. Dnia 24 maja o godz. 10.00 odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Pedagogiki Specjalnej, poświęcone nadaniu godności Doktora Honoris Causa Panu Profesorowi Czesławowi Kupisiewiczowi, nestorowi polskiej pedagogiki, autorowi najpoczytniejszych podręczników akademickich i publikacji podejmujących problematykę fundamentalną dla rozwoju nauk o wychowaniu. Nasza grupa w tym dniu zwiedziła Żydowski Dom Sierot, prowadzony przez Janusza Korczaka w latach 1913-1942. Główny budynek znajdował się przy ul. Krochmalnej 92 (dziś ul. Jaktorowska 6). Obecnie mieści się tam Dom Dziecka nr 2 im. J. Korczaka oraz Ośrodek Dokumentacji i Badań K O R C Z A K I A N U M oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Opowieść o losach budynku i mieszkających w nim ludziach snuła przed nami dyrektor placówki, p. Marta Ciesielska. Towarzyszył nam prof. Frączek, który następnie zabrał nas do Akademii Pedagogiki Specjalnej, gdzie zwiedziliśmy najważniejsze pomieszczenia, w tym aulę, w której honorowe miejsce zajmuje popiersie Korczaka, i salę pamięci poświęconą Marii Grzegorzewskiej.
W sobotę, 25 maja 2013 r., w Amfiteatrze im. M. Jacksona Warszawa-Bemowo, odbył się Warszawski Festiwal Kultury Studenckiej - O BEZPIECZEŃSTWO I UŚMIECH DZIECKA, OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ICH NAUCZYCIELI. Zespół teatralny „Fanaberia” królował tam na scenie przez ponad pół godziny. Spektakl „Mamy prawo do swych praw” przygotowała grupa gimnazjalistów z Chojny, pod kierunkiem Bożenny Rusak i Agnieszki Nowak. W montażu wykorzystano teksty źródłowe patrona szkoły, Janusza Korczaka i piosenki z repertuaru różnych artystów. Chcieliśmy pokazać współczesną rodzinę, taką prawdziwą, z jej problemami i niedoskonałościami, ale też taką, której członkiem warto być. Głównym elementem dekoracji był tekturowy domek – zwyczajny, szary, który tylko dzięki ludziom może nabrać tęczowych barw i życia.
Dlaczego chcieliśmy wystąpić z tym przedstawieniem podczas festiwalu APS? Nie jesteśmy placówką integracyjną, ale w naszej szkole uczy się spora grupa dzieci ze specjalnymi i specyficznymi trudnościami w nauce. Wspólnie tworzymy kuźnicę wiedzy. Znamy więc bolączki, z jakimi ktoś „nieco inny” musi się zmagać. Jednak faktem, który zaważył na naszej decyzji było to, że patron naszej szkoły, Janusz Korczak, ramię w ramię z Marią Grzegorzewską pracował dla dobra dzieci- wszystkich dzieci. To o nim patronka APS mówiła, że „tęskniło się wprost do tej prostoty i czystości myśli, którą niosły ludziom, prócz smutku i zadumy, jego dziwne dobre oczy. Nie można go z nikim porównać…” Korczak przez kilka lat pracował w tej placówce. Ten występ to także hołd dla niego. Wraz z życzeniami przekazaliśmy na ręce profesora Frączka obraz, namalowany przez absolwenta naszej szkoły, Kamila Kusiaka, a także zestaw świeczników, wykonanych techniką Decoupage przez chojeńskich gimnazjalistów, pod okiem p. Sylwii Janiak vel Kubiak. Tego dnia zwiedziliśmy też Stare Miasto, Nowy Świat i Złote Tarasy.
W niedzielę przeżyliśmy cenną lekcję historii w Muzeum Powstania Warszawskiego, odwiedziliśmy też Łazienki Królewskie. W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się w Licheniu, gdzie kontemplowaliśmy piękno monumentalnej świątyni i urokliwej Golgoty. Nasz wyjazd możliwy był dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu udzielonemu nam przez Akademię Pedagogiki Specjalnej. Relację z festiwalu APS, w tym także fragmenty występu chojeńskiej młodzieży, można było obejrzeć w TVP1 drugiego czerwca b.r. w programie Pełnosprawni.
Agnieszka Nowak
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności