Archiwalna Strona
29 maja 2013r. w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W posiedzeniu wziął udział premier RP - Donald Tusk. Jednym z uczestników spotkania był Wojciech Długoborski – Zastępca Burmistrza Gminy Chojna, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia - Unia Miasteczek Polskich. Był to ciąg dalszy - zapowiedzianych w listopadzie 2012r.i styczniu 2013r. - spotkań strony rządowej i samorządowej w kluczowych sprawach dotyczących problemów, które utrudniają pracę w samorządach.
Ustalono, że pod koniec czerwca 2013r.odbędzie się kolejne spotkanie strony samorządowej z premierem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim, podczas którego zostaną omówione zagadnienia związane z wprowadzeniem jeszcze w tym roku tzw. reguły wydatkowej.
Ministerstwo Finansów chce, by wydatki państwa od 2014 r. objęła nowa, stabilizująca reguła wydatkowa. Oznaczałaby ona, że wzrost wydatków publicznych uzależniony jest od średniookresowego wzrostu PKB. Założenia do projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych już zostały przesłane do konsultacji społecznych i opublikowano je na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
Według Komisji Europejskiej wprowadzenia reguły – ma być jednym z głównych sposobów ograniczania deficytu finansów publicznych. Reguła wydatkowa ma zapewnić stabilność finansów publicznych w Polsce, bo nasz kraj boryka się z problemem trwałej nierównowagi finansów publicznych. Zdaniem resortu finansów - nowa reguła jest konieczna. Dyskusja nad wprowadzeniem reguły toczyła się między rządem a samorządami od wielu miesięcy. Co to oznacza dla samorządów terytorialnych? Reguła zostanie wprowadzona poprzez nowelizację ustawy o finansach publicznych w 2013 r. i będzie zastosowana już przy wyznaczaniu limitu wydatków na 2014 r. indywidualnie dla każdej gminy - nakładając ograniczenia na poziom wydatków publicznych. Dla samorządów lokalnych, które absorbują środki europejskie zapewniające rozwój, reguła wydatkowa jest ryzykownym rozwiązaniem prawnym, bowiem ograniczałaby zdolność kredytową i zdolność rozwoju samorządów. I bez reguły wydatkowej prawie 300 gmin wiejskich w Polsce będzie miało z tym problem. Zdaniem resortu finansów nowe przepisy nie ograniczą inwestycji samorządów, zdanie samorządowców jest dokładnie przeciwne. Jeśli reguła wydatkowa weszłaby w życie – wówczas o około 5,1 mld zł samorządy będą musiały zredukować poziom swoich inwestycji.
Na majowym posiedzeniu KWRz i ST omówiono także inicjatywę przyznawania nagród imienia zmarłego w 2013r. prof. Michała Kuleszy - jednego z twórców reformy samorządowej. Nagroda miałaby być przyznawana za najlepsze prace licencjackie, magisterskie i doktorskie dotyczące samorządu terytorialnego.
Ewa De La Torre – sekretarz Gminy Chojna
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności