Archiwalna Strona
Wojciech Długoborski Zastępca Burmistrza Gminy Chojna i Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Unia Miasteczek Polskich został odznaczony Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Odznaczenie „w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP” zostało przyznane Wojciechowi Długoborskiemu, dnia 18 kwietnia 2013r.
Pod nadaniem odznaczenia - podpisał się Prezes Zarządu Głównego OSP RP Waldemar Pawlak. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Pyrzycach dnia 18 maja 2013r.
Medalem mogą być odznaczone jednostki OSP i ich członkowie, działacze Związku OSP RP oraz osoby, instytucje i organizacje społeczne. Mogą nim być również uhonorowane oddziały Związku OSP RP wyróżniające się w realizacji celów Związku. Medal jest jednostopniowy. Osoba wyróżniona otrzymuje medal i dyplom, potwierdzającą jego nadanie. Osoby, instytucje i organizacje społeczne przewidziane do nadania medalu powinny uprzednio posiadać Złoty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa", a dodatkowo instytucje i organizacje (w tym OSP) winny posiadać 75-letni staż swojej działalności.
Bolesław Chomicz ( ur. 27 maja 1878 w Jaroszówku koło Nowogródka, zm. 15 maja 1959) - był działaczem społecznym, jednym z organizatorów polskiej straży pożarnej. Do szkoły średniej uczęszczał w Grodnie, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną. W 1901 ukończył studia prawnicze w Kijowie. Po studiach podjął pracę w Zarządzie Ubezpieczeń Wzajemnych Budowli od Ognia w Opatowie. W 1905, za działalność propolską stracił pracę i został skazany na dwa miesiące więzienia. Po wyjściu z więzienia pracował jako pedagog w Łodzi, pisując do Ekonomisty i Zorzy. Po powrocie do Warszawy zajął się działaniami na rzecz usprawnienia służb pożarniczych. Organizował nowe jednostki Towarzystwa Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pomagał w udoskonalaniu istniejących jednostek. Doprowadził do powstania Przeglądu Pożarniczego (grudzień 1912) i był jego redaktorem naczelnym do 1914. Współpracując z Józefem Tuliszkowskim - tworzył ruch strażacki niezależny od centralistycznej organizacji rosyjskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pracował nad zjednoczeniem ruchów strażackich z trzech zaborów. We wrześniu 1921 roku odbył się zjazd zjednoczeniowy, na którym powołano Główny Związek Straży Pożarnych RP. Bolesław Chomicz został pierwszym prezesem. Po II wojnie pracował nad reaktywacją Straży Pożarnych, był prezesem Zarządu Przymusowego Związku Straży Pożarnych RP. Nie zgadzając się na upolitycznienie straży, w grudniu 1947 wycofał się z działalności. Został pochowany na Powązkach.
Medal honorowy im. Bolesława Chomicza ma kształt okrągłej tarczy o średnicy 70 mm, koloru srebrzystego, oksydowanego. Na awersie medalu wykonana jest w płaskorzeźbie postać przedstawiająca wizerunek-popiersie pierwszego prezesa jednolitego Związku OSP RP, obok napis w trzech wierszach BOLESŁAW-CHOMICZ-1878 1959. Na rewersie medalu akcesoria strażackie (dwa hełmy, dwa bosaki, drabina, toporek, prądownica, dzwon, sygnałówka). W dolnej części wizerunek Znaku Związku OSP RP i pod wizerunkiem napis: BOGU NA CHWAŁĘ LUDZIOM NA POŻYTEK. W prawej, bocznej części medalu umieszczone półkoliście stylizowane liście dębu. Medal jest wręczany w dekoracyjnym etui. Nie posiada miniaturki oraz baretki.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności