Archiwalna Strona
W ramach III Letniego Festiwalu Na Gotyckim Szlaku. W sobotę w Chojnie o godz. 19.00 w kościele Mariackim odbędzie koncert Sturm Und Drang w wykonaniu orkiestry Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, która wykona wczesnoklasyczne utwory po batutą Pawła Osuchowskiego z Grzegorzem Lalkiem - skrzypce. Festiwal promuje miasta leżące na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego oraz muzykę sprzed wieków. O godz. 18.00 chojeński koncert poprzedzi spacer z przewodnikiem, ukazujący historyczne aspekty gotyckich zabytków zachowanych w Chojnie.
Przedsięwzięcie realizowane jest przez szczecińską Fundację Akademia Muzyki Dawnej.
program koncertu:
Johann Christian Bach Symfonia g-moll Op. 6 nr 6
Allegro - Andante piu tosto Adagio - Allegro molto
Antonio Salieri Sinfonia D-dur Veneziana
Allegro assai – Andantino grazioso – Presto
Wolfgang Amadeus Mozart Violin koncert G-dur KV 216
Allegro – Adagio – Rondeau
Joseph Haydn Trauersymphonie e-moll Hob 44
Allegro con brio – Menuetto – Adagio – Presto
Orkiestra Famd.pl
Orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej zainaugurowała swoją działalność w 2009 roku realizując projekty koncertowe poświęcone muzyce Jerzego Fryderyka Haendla w Szczecinie. W 2010 roku orkiestra wykonała jako jedyny polski zespół, pod dyrekcją polskiego dyrygenta, muzykę Fryderyka Chopina w historycznym brzmieniu partytur pod redakcją prof. Jana Ekiera z udziałem amerykańskiego pianisty Kevina Kennera grającego na instrumencie Pleyela z roku 1847. W skład orkiestry wchodzą wybitni instrumentaliści będący na co dzień solistami, jak i pedagogami renomowanych ośrodków muzycznych w kraju i zagranicą. Koncertmistrzem orkiestry jest Grzegorz Lalek, wirtuoz skrzypiec, łączący w swojej pracy grę solową, kameralną i orkiestrową. Kierunek rozwoju orkiestry zakłada międzynarodową współpracę w ramach koncertów i festiwali organizowanych przez FAMD. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym orkiestry jest Paweł Osuchowski. Orkiestra jest w trakcie realizacji projektu Beethoven non plus ultra, w ramach którego wykona wszystkie dzieła symfoniczne mistrza z Bonn.
Grzegorz Lalek
Skrzypek, urodzony w 1975 r. w Warszawie. Gry na instrumencie uczył się pod kierunkiem Krzysztofa Bąkowskiego i Konstantego Andrzeja Kulki. Ukończył studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F.Chopina w klasie skrzypiec Sławomira Tomasika. W 1997 r. otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Tadeusza Wrońskiego, a w roku 1998 wyróżnienie na Między- narodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. K. Bacewicza. Swój kunszt instrumentalny doskonalił uczestnicząc w mistrzowskich kursach prowadzonych przez Simona Standage'a i Antona Stecka. Jako muzyk sesyjny wziął udział w realizacji ponad 50 płyt z muzyką klasyczną, rozrywkową i filmową. Występował na wielu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Jako
skrzypek kameralista współtworzy wiele zespołów (Xerxes Strings, Kwartet Kwadrat, Machina del Tango, The New Art Ensamble, Ensemble de Narol, kwartet FOURmalina). Jest członkiem i współzałożycielem grupy Tangata Quintet, z którą nagrał płyty: z muzyką Astora Piazzolli i polskimi tangami. Gra również na skrzypcach barokowych koncertując z wieloma zespołami specjalizującymi się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Od roku 2007 pełni funkcję zastępcy koncertmistrza w zespole instrumentów dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej, z którym występuje również jako solista. Na instrumentach z epoki wykonuje repertuar obejmujący okres od wczesnego baroku do wczesnego romantyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem pierwiastka wirtuozowskiego.
Paweł Osuchowski
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, z dyplomem w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza. Swą wiedzę i umiejętności doskonalił pod kierunkiem Helmuta Rillinga, uczestnicząc w projektach koncertowych oraz kursach mistrzowskich jako stypendysta Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie. Prowadził liczne koncerty symfoniczne z orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą, występując dotąd przed międzynarodową publicznością w Czechach, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Ukrainie i Włoszech. Założył i prowadził w latach 1993-2000 Uniwersytecką Orkiestrę Barokową Consortium Iagellonicum działającą przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie jest kierownikiem artystycznym Chóru Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Artysta zajmuje się także organizacją wydarzeń artystycznych, koncertów i festiwali - Dni Bachowskie w Krakowie, Europa bez Granic – Muzyka bez Granic Kraków 2000, Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej, Na gotyckim szlaku – Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego. Pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Fundacji Akademia Muzyki Dawnej realizując działalność artystyczną i edukacyjną. Był autorem międzynarodowego programu stypendialnego dla młodzieży Reykjavik versus Szczecin Spotkania Młodych Zespołów Kameralnych 2010-11. Nagrał szereg albumów z muzyką polską (Szymanowski, Maciejewski, Nun, Neumann), otrzymał nominację do nagrody Fryderyk'97 za nagranie bachowskich koncertów klawesynowych z udziałem Elżbiety Stefańskiej. Od roku 2007 prowadzi autorską audycję Dialog Muzyczny na antenie Polskiego Radia Szczecin.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności