Archiwalna Strona
„Łączy nas kultura” – projekt realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji i Wychowania „Nasze Lotnisko” w Chojnie stanowi kontynuację spotkań młodzieży mieszkającej na terenach przygranicznych, mieszkańców Chojny w Polsce i Schwedt w Niemczech. Obóz ten był organizowany w Trzęsaczu podczas tegorocznych wakacji. Jest to już czwarty tego typu wyjazd dzieci mieszkających tak blisko siebie, a jeszcze niedawno tak bardzo od siebie oddalonych. Stowarzyszenie Edukacji i Wychowania „Nasze Lotnisko” w Chojnie rozpoczęło swoją działalność kilka lat temu. Pomysłodawcą i założycielem Stowarzyszenia jest ks.Andrzej Galant, siódmy rok będący proboszczem w Chojnie, na osiedlu powstałym po byłym radzieckim lotnisku wojskowym.
Mieszkańcy miejscowości leżących po obu stronach granicy często wybierają się do swoich sąsiadów, jednakże przyjazdy te nie mają na celu wzajemnego zbliżenia się i poznania. Jest to bardziej podyktowane potrzebami ekonomicznymi. Dużą barierą jest również bariera językowa. Czas te trudności i stereotypy przełamać, dlatego są organizowane po raz kolejny wyjazdy dzieci, mające na celu zbliżenie do siebie mieszkańców tych terenów.
Poprzednie projekty realizowane przez młodzież skupioną przy Stowarzyszeniu były projektami o tytułach: „Śladami przeszłości w przyszłość”, „Zima ze wspólną przeszłością”, „Łączy nas przyroda”. Podczas każdego z tych wyjazdów dzieci miały możliwość poznać się, zaprzyjaźnić i uczyć języka sąsiadów poprzez wspólną zabawę, sport i zwiedzanie ciekawych miejsc.
Tegoroczny projekt podkreślał wagę kultury jako elementu, który może nasze narody ze sobą połączyć. Odbył się on przy dofinansowaniu i pomocy uzyskanej z Programu Operacyjnego „Europejskiej Współpracy Terytorialnej” – Współpraca Transgraniczna Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandemburgia oraz Rzeczypospolitej Polskiej (Województwa Zachodniopomorskiego) w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg IVA. Dzięki tej pomocy dzieci mieszkające po obu stronach granicy mogą twórczo spędzić czas, poznając i akceptując to, co tworzy naszą rzeczywistość.
Podczas naszego pobytu nad morzem, w Trzęsaczu odbywał się VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum non profanum”. Każdego dnia rozbrzmiewała muzyka skomponowana przez Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Antonio Vivaldiego.
Podczas warsztatów organizowanych w ramach projektu uczestnicy obozu przygotowali i zaprezentowali teatr pantomimy. Tego typu przesłanie nie wymaga użycia słów, a treści są przekazane przez ruch ciała i towarzyszącą temu muzykę. Na zakończenie występów pantomimy młodzi aktorzy otrzymali owacyjne brawa. Warto zauważyć, że aktorzy mieli zaledwie 10 – 12 lat. Tym większy należy im się szacunek i podziw.
Elementy kultury, które towarzyszyły temu przedsięwzięciu to również wspólne zwiedzanie ciekawych miejsc, czego przykładem może być wizyta w „wiosce wikingów” w Wolinie, miejscu ukazującym kulturę tworzoną na tych terenach przed wiekami.
Ważnym elementem kultury każdego narodu jest muzyka i śpiew. Nie zabrakło w naszych warsztatach i tego elementu.
Okres dziesięciu dni młodzieżowego obozu integracyjnego o nazwie „Łączy nas kultura” był czasem nie tylko dobrego wypoczynku nad morzem, ale również naszego wewnętrznego rozwoju i ubogacenia ducha. Planujemy następne wyjazdy, może w to samo miejsce, może w temacie „Łączy nas sport”? Wszystko to pokaże czas.
Ks. Andrzej Galant
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności