Archiwalna Strona
"Wszystkie dzieci nasze są...”- słowami znanej piosenki Majki Jeżowskiej rozpoczęły się obchody Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej im. Wspólnej Europy w Nawodnej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali przybyłych gości: Burmistrza Gminy Chojna – p. Adama Fedorowicza, Zastępcę Burmistrza Gminy Chojna- p. Wojciecha Długoborskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Chojnie – p. Kazimierza Komorzyckiego, radnego – p. Patryka Szczapę, przewodniczącą Koła Gospodyń – p. Teresę Kaczor, proboszcza – Antoniego Ciemięgę, przedstawiciela ASiIS – p. Weronikę Hreczyńską i licznie przybyłych rodziców. Każdy dorosły musiał wypić specjalny napój z świeżo wyciśniętego soku cytrynowego i dostał wyjątkowo klejącego cukierka aby w tym dniu zbyt dużo nie mówić.
Wręczono uczniom nagrody za udział w konkursie plastycznym: „Alkoholowi, narkotykom, nikotyniei dopalaczom- mówimy STOP!” zorganizowanym przez Centrum Kultury w Chojnie:
I miejsce – Kornelia Gil, klasa VI
II miejsce- Laura Ociepka, klasa IV
III miejsce – Daria Sowińska, klasa VI
wyróżnienia: Patrycja Osińska, kl. IV i Dominika Gajewska, kl. VI
Rozstrzygnięto również konkurs na logo Klubu Sportowego Rurzyca:
I miejsce – Dominika Gajewska i Kornelia Gil, kl. VI
II miejsce – Klaudia Mielcarek, kl. VI i Patrycja Osińska, kl. IV
III miejsce – Piotr Frączek, kl. VI
Nagrody ufundowane przez Klub Sportowy Rurzyca otrzymali nie tylko laureaci, ale również uczestnicy konkursu. Następnie dzieci zostały zaproszone na obchody Dnia Dziecka.
Specjalnie z tej okazji przygotowano wiele atrakcji. Na początek klasy młodsze 0-III udały się na salę gimnastyczną, gdzie brały udział w licznych konkurencjach sportowych. W tym czasie starsi uczniowie z klas IV-VI rozpoczęli niezwykle ciekawe spotkanie z Cedyńskim Bractwem Historycznym „Comitatus”.
Żywa lekcja historii składał się z pokazu walki bronią wczesnośredniowieczną, pokazu rzemiosła i prezentacji życia osady wczesnośredniowiecznej. Wojowie zaprezentowali i omówili techniki walki bronią zaczepną: mieczem, toporem, włócznią, oszczepem, łukiem, uzbrojenie obronne: rodzaje pancerza, zastosowanie wybranych elementów obronnych, strój z X w. W rozbitym obozowisku pokazali wyrób obuwia, sztućców, przygotowanie bardzo prostej strawy (podpłomyków) na ognisku.
Podczas pokazu każdy chętny mógł osobiście włożyć hełm, kolczugę, złapać za miecz i spróbować swoich sił podczas potyczki. Inni mogli upiec podpłomyki lub stworzyć własną łyżkę pod okiem jednego z wojów. Elementem żywej lekcji były potyczki klasowe i indywidualne z wykorzystaniem gier wczesnośredniowiecznych: strzelanie z łuku, marsz po bagnach, szatkowanie cebuli przy użyciu miecza, rzut do siedzącego zająca, rzut włócznią do celu i skoki w worku. Wśród klas młodszych najlepszą okazała się drużyna klasy III z Lisiego Pola, która ukończyła trasę w 5 minut i 37 sekund, a indywidualnie najlepszy był Dawid Czuchrowski z kl. V. Potrzebował 52 sekund na ukończenie trasy. Poczucie atmosfery X w. na własnej skórze, to niezastąpiony sposób propagowania historii wśród młodych ludzi. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, dlatego z pewnością jeszcze nie jeden raz zaprosimy wojów do naszej szkoły.
W tym dniu uczniowie szkoły zdawali egzamin na kartę rowerową. Egzaminowali byli przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Chojnie. Jak przystało na prawdziwy egzamin składał się on z części teoretycznej – testu znajomości przepisów ruchu drogowego i praktycznej – jazdy rowerem po torze przeszkód. Części praktycznej przyglądali się zarówno uczniowie jak i rodzice. Wszyscy, którzy pozytywnie zaliczyli egzamin, na koniec roku szkolnego otrzymają kartę rowerową.
Ochotnicza Straż Pożarna z Nawodnej również przygotowała niespodziankę dla uczniów - pokaz umiejętności strażackich. W szkole odbył się próbny alarm przeciwpożarowy podczas którego zaginął jeden z uczniów. Strażacy musieli odnaleźć go w budynku i wynieść na noszach, a następnie udzielić pierwszej pomocy. Zrobili to bardzo szybko i sprawnie czym wszystkich zachwycili. Po pokazie chętni oglądali wóz strażacki.
W między czasie można była posilić się ciastem i kiełbaskami, a na koniec dnia każdy otrzymał loda.
Dzień był tak atrakcyjny, że czas bardzo szybko minął i nikt się nie nudził.
Jego zorganizowanie nie byłoby możliwe bez pomocy Rady Rodziców (przewodniczącej p.Sylwii Juzyszyn), oraz sponsorów: Sołtysa Nawodnej - p. Józefa Gutowskiego, UKS Rurzyca Nawodna, Ochotniczej Straży Pożarnej w Nawodnej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chojnie, pani Barbarze Szurgocińskiej - właścicielce sklepu w Nawodnej, za co wszystkim serdecznie dziękujemy.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności