Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

VI Rajd Rowerowy Szlakiem Joannitów

2012-05-22 22:20:36

Organizatorzy: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Turystyki na Ziemi Bańskiej „BIAŁOSTROŃ”, Międzynarodowe Centrum Turystyki Kultury i Sportu w Baniach, PTTK „DŁUŻACY” oraz Zespół Szkół w Baniach zapraszają do udziału w VI Rajdzie Roweowym „Szklakiem Joanitów”, który odbędzie się 27 maja br. Rajd rozpoczyna się o godz. 10.00 na placu przed Urządem Gminy w Baniach, meta przy Zespole Szkół w Baniach. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 24 maja br.

Warunki uczestnictwa
Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich chętnych. Udział w rajdzie jest bezpłatny.
Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 24 maja 2012 r.:
-    dzieci i młodzież szkolna w Zespole Szkół - Małgorzata Stachniuk, tel.692 247 446
-    dzieci z opiekunami - Agnieszka Ziętara, tel.727 665 850
-    dorośli i pozostali chętni - Grażyna Śliwowska, tel.502 485 063 lub MCTKiS, tel. 091 416 63 66


Świadczenia
-    znaczek z logo rajdu,
-    okolicznościowa naklejka,
-    konkursy z nagrodami,
-    ognisko i posiłek turystyczny.

 

Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania:
-    zasad Karty Turysty,
-    przepisów ruchu drogowego,
-    przepisów o ochronie przyrody i ochronie środowiska,
-    przepisów ppoż.,
-    ubezpieczenie się na czas trwania rajdu – we własnym zakresie,
-    osoby niepełnoletnie mogą brać udział w rajdzie tylko pod opieką osób dorosłych i na ich odpowiedzialność.


Trasy rowerowe
I Trasa: dla najmłodszych,  ok. 15 km: Banie, Karpniki, Swobnica, Banie – prowadząca Agnieszka Ziętara.
II Trasa: dla Zespołu Szkół,  ok. 27 km: Banie,  Dłużyna ,Piaseczno, Górnowo, Swobnica, Banie – prowadzący Ireneusz Stachniuk, Marian Świst
III Trasa: dla dorosłych, długość ok. 36 km: Banie,  Młyny w Lubanowie, Baniewicach, Leśniczówka Grzybno, Swobnica, Banie – prowadząca Grażyna Śliwowska.

 

Historia i zabytki
Tereny dzisiejszej Gminy Banie to ziemie, które z nadań książęcych najpierw były w rękach zakonu templariuszy, a następnie zakonu joannitów.


BANIE, dawniej miasto, dziś wieś, siedziba gminy. Gród pomorski od X-XI wieku. W 1234r. Książę Barnim I przekazuje Ziemię Bańską templariuszom, i w tym samym roku (1234) Banie otrzymują prawa miejskie. Po kasacie templariuszy w 1312 r. ich tereny przejmują joannici. Umocnienia obronne rozpoczęto stawiać w pierwszej połowie XIV w. Kolejne wydarzenia historyczne (wojny: pomorsko-brandenburska, wojna 30-letnia, wojna siedmioletnia) miały negatywny wpływ na rozwój miasta. W marcu 1945r. w czasie walk zniszczono Banie w około 50 % i po wojnie utraciły prawa miejskie. Herb Bań przedstawia Marię Magdalenę z naczynie, w prawej górnej części znajduje się srebrna tarcza z postacią czerwonego gryfa książąt pomorskich, poniżej biały maltański (krzyż joannitów). Zabytki: kościół p.w. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych (dawniej św. Marii Magdaleny) zbudowany w pierwszej połowie XIII w. granitowy w stylu romańskim, przebudowany najpierw po 1690 roku (po pożarze) oraz w latach 1853-54 nie zatracił cech romańskich. Jest kościołem obowiązkowym w Kolarskiej Odznace Pielgrzymiej. Kaplica p.w. św. Jerzego zbudowana przez joannitów w 1417 r. (gotyk) poza murami miasta. Odgrywane tu były misteria pasyjne zakończone tragicznie w 1498 r. Kaplica za czasów protestanckich służyła miejscowym katolikom (do 1945 r.). Odbudowana po zniszczeniach wojennych w latach 1997-98. Baszta Prochowa z XIV w. Jedyna pozostałość po murach obronnych. Kilka domów ryglowanych i murowanych z XVIII i XIX w. Średniowieczny układ urbanistyczny z trójkątnym rynkiem. Pomniki przyrody: dąb" Jagiełło" albo Pokoju (rynek, obwód ok. 400 cm), lipa "Maria" (obwód 595 cm, ul. Brzozowa). Przy ulicy Ogrodowej pozostałość cmentarza żydowskiego (kirkut) z XIX w.

SWOBNICA, duża wieś między jeziorami: Długie i Grodziskie. Stara osada pomorska. W 1234 r. nadana templariuszom (Książe Barnim I) a od 1312 r. w rękach joannitów, którzy zbudowali tu potężny zamek i przenieśli siedzibę komandorii. W 1648 r. joannici zostali usunięci a od 1680r. zamek stał się siedzibą margrabiów brandenburskich.
Zabytki: Zamek (dziś w ruinie) zbudowany. w drugiej połowie XIV w. (o wymiarach. 50 m x 50 m). Najstarszą częścią jest narożnikowa gotycka baszta. Kościół p.w. św. Kazimierza zbudowany w latach 1234-50 z kostki granitowej, przebudowany w 1896 r. oraz odbudowany po pożarze wnętrza w 1902 r. (uderzenie pioruna).

GÓRNOWO, wieś. Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIV w. W pobliżu (około 1,0 km) jez. Górne, nad którym na wzgórzu znajduje się grodzisko z IX-X w.

PIASECZNO, stara wieś (pierwszy zapis z 1281r.). Kościół zbudowany w pierwszej poło XIII w. (późnoromański z ciosów granitowych) p.w. MB. Królowej Różańca Św. przebudowany w 1851r.

BANIEWICE, wieś istniejąca w XIII w., położona na trasie Banie-Chojna, tzw. ulicówka. W miejscowości znajduje się kościół pochodzący z drugiej połowy XIII w. - orientowany, na planie prostokąta, bez wydzielonego prezbiterium. W murze okalającym kościół znajdują zabytkowe XVI-wieczne bramki.

LUBANOWO, wieś istniejąca już w XIII wieku należąca do komturii templariuszy rureckich, leżąca na trasie Banie-Gryfino. Z tego okresu pochodzi kościół parafialny - orientowany, na planie prostokąta, bez wydzielonego prezbiterium. Charakterystyczną cechą jest wieża tej samej szerokości co nawa. Do zabytkowego wyposażenia świątyni należy: dzwon z końca XVII w., relikty ołtarza z XVIII w. oraz pochodząca z XIX w. empora organowa. Przed kościołem znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom wsi, którzy polegli podczas walk I wojny świtowej (1914-18).

Zapraszamy miłośników dwóch kółek



Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona