Archiwalna Strona
Marek Siwka
18 grudnia 2011 roku o godzinie 16 w kościele św. Trójcy w Chojnie odbędzie się Koncert Bożonarodzeniowy. Głównym punktem programu będzie Oratorio de Noël (Oratorium na Boże Narodzenie) Camilla Saint – Saënsa na solistów, chór, smyczki, organy i harfę.
Koncert Bożonarodzeniowy pretenduje do miana najważniejszego wydarzenia artystycznego mijającego roku w Chojnie, nie tylko ze względu na rodzaj repertuaru, który zostanie wykonany, ale przede wszystkim ze względu na wybitnych artystów, którzy swoim śpiewem i grą go uświetnią. Przed chojeńską publicznością wystąpią znakomici soliści współpracujący zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi operami, teatrami muzycznymi oraz filharmoniami. Usłyszeć będzie można także wielokrotnie nagradzany Chór Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Orkiestrę Kameralną CONCERTINO. Za pulpitem dyrygenckim stanie pochodzący z Morynia laureat nagrody marszałka województwa dla najlepszych absolwentów uczelni artystycznych w 2010 roku – Marek Siwka. Organizatorem koncertu jest Centrum Kultury w Chojnie. Muzyka reprezentująca kulturę wysoką, wypełniając mury wspaniałej świątyni, w tej szczególnej przedświątecznej atmosferze, z pewnością dostarczy słuchaczom wielu niezapomnianych wrażeń duchowych i stosownie nastroi ich na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.
Program
Camille Saint-Saëns – Oratorio de Noël op. 12
Orkiestra Kameralna CONCERTINO
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie
pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch
Soliści:
Joanna Tylkowska - sopran
Katarzyna Sałacińska - mezzosopran
Angelika Naguszewska - alt
Paweł Wolski - tenor
Janusz Lewandowski - baryton
Marek Siwka - dyrygent
Camille Saint-Saëns - jest po Berliozie uważany za najważniejszego kompozytora francuskiego XIX wieku. Kiedy objął w roku 1858 posadę organisty w Eglise de la Madeleine, napisał pierwsze w swojej karierze ważne dzieło religijne - Oratorio de Noël op. 12. Owo Oratorium, na solistów, chór, smyczki, organy i harfę, powstało w jedenaście dni. Po raz pierwszy zostało wykonane w paryskim kościele La Madeleine, w noc Bożego Narodzenia i jeszcze w tym samym roku wydane jako opus 12 w wydawnictwie Duranda z dedykacją dla uczennicy "A Madame la Vicomtesse de Grandval". Kompozytor sam dokonał wyboru tekstów pochodzących ze Starego i Nowego Testamentu, których zestaw pozwalał na wykonanie utworu w liturgii. Oratorium nie ma dramatycznej akcji, bowiem wybrane przez kompozytora teksty nie pretendują do opisu wydarzeń betlejemskich, lecz są głęboką biblijną refleksją nad Tajemnicą Wcielenia Syna Bożego.
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie powstał w lutym 2003 roku. Założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest Sylwia Fabiańczyk-Makuch. Na początku działalności zespół występował w składzie żeńskim. Od 2005 r. funkcjonuje w czterogłosowym składzie mieszanym. Członkami chóru są głównie studenci i absolwenci Akademii Morskiej w Szczecinie, a także studenci innych szczecińskich uczelni.Nawiązując do specyfiki uczelni oraz tradycji miasta i regionu, w repertuarze zespołu znajdują się utwory chóralne o tematyce morskiej, jak również muzyka sakralna, oratoryjno-kantatowa, ludowa i rozrywkowa. Ponadto chór specjalizuje się w niekonwencjonalnym wykonywaniu szant a cappella, opracowanych na skład mieszany, w większości zaaranżowanych przez dyrygenta zespołu. Sukcesywnie w repertuarze pojawiają się utwory autorskie.
Zespół wielokrotnie występował w kraju i za granicą. Uświetniał Dni Morza, koncertował podczas międzynarodowych konferencji morskich. Wielokrotnie śpiewał na terenie macierzystej uczelni, wykonywał utwory sakralne w kościołach, brał udział w akcjach charytatywnych.
Dr Sylwia Fabiańczyk-Makuch - dyplom z dyrygentury chóralnej pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego uzyskała z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem. W ramach doskonalenia zawodowego ukończyła Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W latach 1999-2001 współtworzyła kameralny zespół wokalny Sotto Voce, a w 2007 r. założyła kwartet wokalny Gaude. Od 2001 roku prowadzi działalność w zakresie organizacji i prowadzenia warsztatów szkoleniowych z emisji głosu. W 2003 roku założyła Chór Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie (obecnie Chór Akademii Morskiej w Szczecinie), z którym pracuje do chwili obecnej. Z zespołem tym koncertuje oraz bierze udział w festiwalach, konkursach i imprezach okolicznościowych w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody, m.in. nagrodę dla najlepszego dyrygenta w Turnieju Chórów w Chełmnie. Od 2008 roku jest również dyrygentem chóru działającego w Zespole Szkół Muzycznych II st. w Szczecinie. Tytuł doktora sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury uzyskała 23 września 2011 r. na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Obecnie zatrudniona jest na stanowisku adiunkta w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Biogramy solistów
Joanna Tylkowska - Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2003 roku doskonali warsztat wokalny pod kierownictwem prof. Ryszarda Karczykowskiego. W 2003 roku debiutowała w szczecińskiej Operze na Zamku partią Paminy (Czarodziejski flet/W. A. Mozart). Jest solistką szczecińskiej Opery na Zamku, współpracuje także z Operą Krakowską. W swoim repertuarze posiada zarówno partie wokalne z epoki baroku, jak i mozartowskie, a także muzyki współczesnej. Śpiewaczka uczestniczy również w Festiwalach Muzycznych m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej czy Europaische Festspielnitiative. W 2003 roku wzięła udział w Gali Operowej Opera Night w Szanghaju (Chiny). Dysponuje sopranem lirycznym o wyrównanym brzmieniu oraz dużych możliwościach technicznych, które pozwalają na podejmowanie wielu artystycznych oraz wokalnych wyzwań.
Katarzyna Sałacińska - W roku 2008 ukończyła z wyróżnieniem wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Hanny Michalak; dwa lata później studia podyplomowe w macierzystej uczelni w klasie profesora Leszka Skrli. W roku 2007, w ramach Europejskiej wymiany studenckiej ERASMUS- SOCRATES, odbyła trzymiesięczny staż w Jazepa Vitola Latvijas Muzikas Akademija w Rydze, w klasie profesor Anity Garancii. Swe umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prof. A. L. Mroza, prof. J. Grigoriewa, prof. K. Rymarczyk. Brała udział w kursie interpretacji muzyki dawnej Wratislavia Cantans we Wrocławiu (Ch. Elssner). Zadebiutowała w roku 2007 na scenie Opery Nova w Bydgoszczy. Śpiewała pod kierownictwem Z. Rycherta, W. Kunca, P. Wajraka, M. Niesiołowskiego, M. Figasa i J. Bonieckiego, A. Knapa, A. Urbanka i P. Deptucha. Od roku 2009 jest solistką Teatru Muzycznego w Lublinie. W swoim repertuarze ma partie operowe, operetkowe i musicalowe. Od 2010 r. współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie.
Paweł Wolski - Przez 10 lat był chórzystą i solistą szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” oraz Chóru Chłopięcego Telewizji Polskiej w Szczecinie, gdzie pełnił również role korepetytora i akompaniatora. Z tymi chórami dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych, koncertując w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie śpiewu solowego prof. W. Maciejowskiego. W latach 2006-2008 solista Teatru Muzycznego w Poznaniu. Dodatkowo swoje umiejętności doskonalił na wokalnych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów: H. Łazarską, J. Nesterenko, R. Karczykowskiego, P. Kusiewicza, J. Rappe oraz M. Gaszteckiego. Koncertował z takimi orkiestrami, jak: Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Luxemburgu, Mahler Chaber Orchestra, Orkiestra Symfoniczna Radia i Telewizji w Budapeszcie, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestra Filharmonii Lubelskiej, Orkiestra Filharmonii Pomorskiej, Orkiestra Filharmonii Słupskiej Synfonia Baltica, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna A.M. w Poznaniu, Barokowa Orkiestra Kameralna Accademia dell'Arcadia. Miał przyjemność współpracować z wieloma dyrygentami, takimi jak: K. Nagano, T. Sokhiev, B. Tovey, J. Schultsz, M. Dondajewski, S. Stuligrosz, B. Jarmołowicz, W. Kunc czy Ł. Borowicz. Od roku 2008 jest solistą Opery na Zamku w Szczecinie.
Janusz Lewandowski - Związany z Operą na Zamku od 2001r. jako śpiewak solista. Absolwent Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej oraz Wydziału Wokalno - Aktorskiego w klasie M. Moździerza Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestnik Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu w 2000 roku oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki w Warszawie w 2001 roku. Swoje kwalifikacje rozwijał m.in. u: H. Łazarskiej, M. Fołtyn, J. Artysza, B. Ładysza, R. Karczykowskiego oraz W. Maciejowskiego. Od września 2001 do chwili obecnej śpiewak-solista Opery na Zamku w Szczecinie. Od sezonu 2006/2007 solista Opery Nova w Bydgoszczy. Debiutował w Amadeuszu P. Schaffera w reżyserii J. Machulskiego. Laureat Srebrnej Ostrogi 2003 - specjalnej nagrody Towarzystwa Przyjaciół Szczecina dla wyróżniającego się młodego artysty teatru. Dwukrotnie nominowany do „Bursztynowego Pierścienia”, nagrody w plebiscycie Kuriera Szczecińskiego w kategorii aktor sezonu za role Zachariasza w „Nabucco” Verdiego oraz Figara w „Weselu Figara” Mozarta.
Angelika Naguszewska- Absolwentka Wydziału Wokalno – Aktorskiego w klasie śpiewu solowego prof. A. Kowtunow. W 2006 roku zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Poznaniu partią Mercedes (Carmen / G. Bizet). Śpiewaczka występowała w Operze na Zamku w Szczecinie i Operze Nova w Bydgoszczy. Od 2008 roku jest członkiem Accademia di Montegral, z którą koncertuje we Włoszech, Austrii i Niemczech. Brała udział w festiwalach muzycznych: Festiwal Hoffmanowski w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Tiroler Festspiele Erl, Uijeongbu Music Theatre Festival (Korea Południowa). Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez: prof. T. Żylis- Gara, prof. H. Łazarską, prof. P. Kusiewicza, prof. W. Maciejowskiego, prof. K. Häger, prof. L. Jasnsen. Śpiewała pod kierownictwem m. in. takich dyrygentów jak: M. Dondajewski, A. Gref, G. Kuhn, W. Kunc, D. Linton-France, W. Lacey, M. Steidler. W swoim repertuarze posiada partie operowe, operetkowe, musicalowe oraz altowe partie w muzyce oratoryjno-kantatowej.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności