Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Promocja książki "Złodzieje wiary i nadziei"

2011-11-01 00:00:08

W dniu 27 października 2011 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie odbyło się spotkanie promujące książkę „Złodzieje wiary i nadziei”. Publikacja to zbiór piętnastu reportaży, których bohaterami są dzisiejsi mieszkańcy Pomorza Zachodniego, byli więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz, Majdanek, Stutthof, Mauthausen i Ravensbrück. Książka prezentuje ich wspomnienia.

Przedstawia również ich powojenne doświadczenia, związane z osiedlaniem się w tym regionie, który po odzyskaniu wolności stał się ich nowym domem. Autorzy książki to Remigiusz Rzepczak, który przygotował teksty oraz Andrzej Łazowski, który jest autorem zdjęć. Tom ten ukazał się w serii „Grenznahpograniczu”, a jego wydawcą jest Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość ze Szczecina. Słowem wstępnym opatrzył tekst prof. Władysław Bartoszewski. Spotkaniu w Chojnie towarzyszyła dyskusja na temat:  „Warto budować dobre relacje”. Do udziału w dyskusji zaproszono: prof. dr hab. Jana M. Piskorskiego - profesora historii porównawczej Europy na Uniwersytecie Szczecińskim. Autor m.in. „Wygnańców”, książki poświęconej przesiedleniom i uchodźcom w dwudziestowiecznej Europie. W jego obszernym dorobku naukowym znajdują się prace poświęcone dziejom Pomorza Zachodniego i relacjom polsko-niemieckim. Jochena  Schmidta - dyrektora Krajowej Centrali Kształcenia Politycznego w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. dr Justusa Werdina - pastora ewangelickiego z Angermünde. Rzecznika ekumenizmu i dialogu niemiecko-polskiego. Za swoje działania w tych dziedzinach został laureatem nagrody im. Św. Brata Alberta - Adama Chmielowskiego. Janusza Cezarego Salamończyka - prezydent Douzelage. Nauczyciela języka angielskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie. Koordynator międzynarodowych projektów edukacyjnych. Opiekun szkolnego Klubu Europejskiego Douzelage, realizującego projekt „Auschwitz - pomnik pamięci”. Remigiusza Rzepczaka - dziennikarza prasowego, autora artykułów, wywiadów i reportaży. W latach 2002–2007 publikował na łamach „Gazety Wyborczej” w Szczecinie. Od 2007 r. związany z „Kurierem Szczecińskim”. Jego wybrane reportaże ukazały się m.in. w książce „Ślady” oraz „Z archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych”. Nauczyciel w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Mieszkowicach. Udział w dyskusji brali również licznie zgromadzeni goście, którzy mówili o swoich doświadczeniach związanych z relacjami polsko-niemieckimi. Dyskusja toczyła się wielowątkowo. Ważną rolę przypisywano lekcjom historii, aby młodzież zainteresować czasami, w których żyli ich dziadkowie. Podkreślano ważność kontaktów i wymiany młodzieży. Mówiono również o pierwszych wyjazdach z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski, o pierwszych zakupach. Nawiązywano do pierwszych kontaktów między obu nacjami.
 
Spotkanie prowadził Przemysław Konopka - dziennikarz, literaturoznawca, tłumacz. W latach 1990-1999 korespondent polskich gazet w Bonn i Berlinie. Następnie dyrektor Biura ©POLAND przy Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem, wicedyrektor Instytutu Polskiego w Lipsku, kierownik Akademii Europejskiej Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Całość uzupełniała wystawa przedstawiająca wszystkich bohaterów książki oraz historie ich losów. Wydanie książki zostało dofinansowane ze środków Landeszentrale für politische Bildung Mecklemburg Vorpommern. Spotkanie w Chojnie dofinansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. Partnerem w organizacji spotkania jest Brandenburskie Towarzystwo Niemiecko-Polskie (Deutsch-Polnische Gesellschaft Brandenburg .

 


 

zlodzieje Galeria



Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona