Archiwalna Strona
Samorządowcy z Gmin Powiatu Gryfińskiego, Pyrzyckiego i Myśliborskiego spotkali się, aby wspólnie wypracować koncepcję gospodarowania odpadami i ochrony środowiska. Podczas spotkania, które odbyło się 27 czerwca br. w sali obrad Rady Miejskiej, zostały przedstawione nowoczesne metody odbioru i segregacji odpadów oraz alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Uczestnicy spotkania poparli pomysł utworzenia Związku Gmin, który za zadanie postawiłby sobie rozwiązanie problemu gospodarki odpadami i ochrony środowiska na ich terenie.
Podobny związek istnieje już na terenie województwa lubuskiego i w jego skład wchodzi 15 gmin (Bledzew, Cybinka, Dębno, Górzyca, Kostrzyn nad Odrą, Krzeszyce, Lubniewice, Łagów, Międzyrzecz, Ośno Lubuskie, Rzepin, Sulęcin, Słońsk, Torzym, Witnica). Gminy zjednoczyły swoje siły i fundusze dla zrealizowania wspólnego celu - Kompleksowego Regionalnego Programu Gospodarki Odpadami (KRPGO). Obecnie przedsięwzięcie to prowadzone i realizowane jest przez Celowy Związek Gmin CZG-12, który zgodnie ze statutem Związku zajmuje się gospodarką odpadami, powszechną edukacją społeczeństwa, segregacją odpadów "u źródła" i rekultywacją starych gminnych składowisk. W ramach efektu ostatecznego funkcjonuje wybudowany dla wszystkich gmin Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.
Podczas spotkania działalność związku zaprezentował jego Przewodniczący - Tadeusz Pietrucki. Natomiast Burmistrz Gminy Chojna - Adam Fedorowicz przedstawił propozycję formy organizacyjno - prawnej Związku Gmin, w zakresie gospodarki odpadami, na terenie gmin wchodzących w skład Powiatu Gryfińskiego, Pyrzyckiego i Myśliborskiego. Wstępna koncepcja działalności związku przewiduje opracowanie kompleksowego programu gospodarki odpadami na terenie ww. powiatów oraz powstanie wspólnego dla nich Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, który miałby zostać wybudowany na terenie obecnego składowiska odpadów we wsi Kaliska. Tereny związane z gospodarką odpadami wyznaczono także w opracowywanym planie zagospodarowania przestrzennego terenu byłego lotniska w Chojnie.
Podczas spotkania referat wygłosił również Henryk Dębicki - Prezes Konsorcjum Biowęgiel Zachód -Wschód, który przekazał propozycję modelowego rozwiązania problemu pozbywania się odpadów z jednoczesną produkcją taniej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, której składową jest również tania energia cieplna.
Propozycję współpracy w kwestii pozyskiwania energii naturalnej przedstawiła szczecińska firma Stabos, która zajmuje się produkcją, pozyskiwaniem i sprzedażą biomasy na cele energetyczne i ciepłownicze. Z praktycznymi poradami w zakresie segregacji odpadów i ich zagospodarowania zapoznała uczestników spotkania firma ABRYS Technika Sp. z o.o. przodująca w Polsce w branży ochrony środowiska.
Ciekawy, autorski projekt odbioru i segregacji odpadów zaprezentował mgr inż. Andrzej Bartoszewski. System polega na tym, że mieszkańcy dokonują wstępnej segregacji odpadów w domu (odpady higieniczne, biodegradowalne i surowce wtórne), następnie wynoszą śmieci do punktu zbiórki - pawilonu, obsługiwanego przez pracownika, który na miejscu dokonuje segregacji surowców wtórnych na poszczególne rodzaje materiałów. System taki został już z powodzeniem wprowadzony w Bytomiu Odrzańskim (woj. Lubuskie) i w Płocku.
Na koniec założenia Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami przedstawiła Anna Witek - Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego, Remontów, Inwestycji i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Chojnie.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności