Archiwalna Strona
Jesień to piękna pora roku, która zachęca nas do wycieczek do lasu połączonych z grzybobraniem. Dzieci ze Świetlicy Środowiskowej na Lotnisku w Chojnie pod opieką swoich wychowawców wybrały się na grzyby. Z wielkim zapałem przemierzały las szukając i poznając grzyby. Uczyły się rozpoznawania grzybów trujących, jadalnych i niejadalnych.
Po owocnym grzybobraniu dzieci wróciły do świetlicy gdzie wykonały rysunki grzybów na gazetkę. W trakcie prac plastycznych dzieci dyskutowały na temat: Jak ubierać się na grzybobranie by uniknąć ugryzienia przez kleszcze, które przenoszą groźne choroby. Dowiedziały się również jak zachować się, kiedy zauważymy kleszcza na naszej skórze. Wyprawę na grzybobranie zorganizowała: Iwona Hernik, Mirosława Karaczun i Piotr Bogusław - wychowawcy Świetlicy Środowiskowej w Chojnie.
Już pokazały się grzyby w naszych lasach. Grzyby zbierano od najdawniejszych czasów. Niektóre starożytne ludy uważały je za święte. W Ameryce Łacińskiej znaleziono posąg grzyba liczący 10 tysięcy lat. W antycznej Mezopotamii przysmak stanowiły borowiki, pieczarki i kanie. Rzymianie przepadali za truflą czarną i muchomorem cesarskim. Podawali je w wykwintnych, drogocennych naczyniach, a do ich krojenia używali specjalnych bursztynowych noży. Potraw z grzybów nie brakowało też na stołach Słowian. Nasi przodkowie cenili je nie tylko jako pożywienie. Stosowano je w medycynie, do trucia owadów, przepowiadania pogody.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności