Archiwalna Strona
W piątek 26 sierpnia odbyło się oficjalne otwarcie XIII Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu. Wydarzenie to odbyło się, nie gdzie indziej jak w kościele Mariackim. Poruszono ważne tematy dotyczące rozwoju kulturalnego oraz duchowego. Na otwarcie przybyli licznie nie tylko mieszkańcy gminy Chojna ale również można było spotkać wielu gości z okolicznych gmin. Całość była wzbogacona muzyką organową - kantor fundacji Martin Shoeler. Można było również podziwiać wystawę fotografii pt. „Chojeńskie zabytki gotyckie”, której autorem jest Maciej Ostrowski (wystawa dostępna do 15 wrzenia).
Kolejnym punktem piątkowego programu XIII Dni Integracji było podpisanie porozumienia rozpoczynającego owocną współpracę pomiędzy Gminą Raciechowice (powiat Myślenicki, województwo Małopolskie) a Gminą Chojna (powiat Gryfiński, województwo Zachodniopomorskie). Wydarzenie rozpoczęło się zgodnie z planem o godz. 17 w sali widowiskowej Centrum Kultury - Ratusz. Spotkanie poprowadziła sekretarz gminy Chojna - Ewa De La Torre. Rozmawiano o aspektach współpracy w dziedzinach gospodarki, kultury, oświaty. Poruszono zagadnienia dotyczące rozwoju turystyki regionalnej oraz wsparcia działalności lokalnych organizacji pozarządowych. Na koniec poproszono Panów Burmistrza gminy Chojny Adama Fedorowicza, Wójta gminy Raciechowice Marka Gabzdyla, Przewodniczącego Rady Miejskiej Chojna Kazimierza Komorzyckiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Raciechowice Józefa Zająca o podpisanie umowy na mocy, której współpraca pomiędzy obiema gminami zostanie wdrożona w życie.
Ostatnim punktem piątkowego programu był wykład dr. Reinharda Schmooka, połączony z prezentacją (pokaz slajdów), pt. „Intencje i postęp w odbudowie kościoła Mariackiego w Chojnie” Przestawiono w formie cyfrowej historię wznoszenia kościoła Mariackiego, które opierało się na ogromie ludzkiego wysiłku oraz geniuszu architektonicznym. Goście mogli ujrzeć archiwalne, trudno dostępne zdjęcia przedstawiające jak kościół opierał się próbie czasu aż do lutego 1945r. kiedy to Armia Czerwona zniszczyła całe miasto a części drewniane konstrukcji kościoła uległy spaleniu. Na koniec prezentacji, zebranych w sali widowiskowej, uraczyła galeria odbudowy kościoła, od szkiców projektowych aż po stawianie masywnych betonowych filarów wraz z całkowitą odbudową dachu.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności