Archiwalna Strona
W dniu 20.10.2010 r. podczas usuwania plamy oleju w miejscowości Lisie Pole Gmina Chojna uległ tragicznemu wypadkowi - strażak OSP druh Mirosław Jeremicz z jednostki w Chojnie. Jego stan jest ciężki. W wyniku zdarzenia ratownik stracił jedną nogę, a o uratowanie drugiej, zmiażdżonej kończyny walczą lekarze w Szpitalu Klinicznym w Szczecinie.
16 października w sobotę zostały ogłoszone wyniki III etapu Konkursu Chopinowskiego. Do finału zakwalifikowało się dziesięciu uczestników, wśród których zdecydowana większość stanowią Rosjanie. Oprócz Pawła Wakarecego w ostatnim etapie zagrają: Rosjanka Yulianna Avdeeva, Evgeni Bozhanov z Bułgarii, Francuz François Dumont, reprezentant Rosji i Litwy - Lukas Geniušas, Nikolay Khozyainov, Miroslav Kultyshev i Daniil Trifonov - wszyscy troje z Rosji, Hélène Tysman z Francj i Austriak Ingolf Wunder. W dniach 18-20 października w Filharmonii Narodowej, zgodnie z Regulaminem Konkursu, każdy z nich wykona jeden z dwóch Koncertów fortepianowych Chopina. Aż ośmioro finalistów wybrało Koncert e-moll. Jedynie Paweł Wakarecy i Hélène Tysman zagrają Koncert f-moll.
W dniu 14 października 2010r. w Centrum Kultury odbyła się uroczystość z okazji Gminnego Dnia Edukacji Narodowej. W sali widowiskowej zebrali się dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy oświaty oraz uczniowie. Ceremonię rozpoczęła Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego Nr 2 w Chojnie Pani Edyta Kalarus, witając wszystkich przybyłych gości.
W 1957 roku podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela, który był świętem nauczycieli. Konferencję zorganizował ZNP. (Związek Nauczycielstwa Polskiego). Ustawa z 1972r. zwana Kartą Praw i Obowiązków Nauczyciela uchwaliła Dzień Nauczyciela, który obchodzony był w rocznicę Komisji Edukacji Narodowej. Od 1982 r. Kartę Praw i Obowiązków Nauczyciela zastępuje Karta Nauczyciela która zmienia nazwę święta w Dzień Edukacji Narodowej, jest to święto wszystkich pracowników oświaty, jest także dniem wolnym od zajęć lekcyjnych.
Pierwszym naczelnikiem i zarazem założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnie był Mieczysław Kupczyk. Działalność rozpoczął jesienią 1945 roku z piętnastoosobową załogą. Pierwszą siedzibą jednostki był obecny kościół Św. Trójcy, lecz gdy zakładano tam OSP były to tylko ruiny. Magazynowano tam podręczny sprzęt gaśniczy tj. łopaty, wiadra, bosaki i drabiny.
2 października rozpoczął się I etap przesłuchań w XVI Konkursie Chopinowskim. Bierze w nim udział 81 pianistów, wśród nich 7 Polaków, 8 Chińczyków i 17 Japończyków. Do drugiego etapu zakwalifikuje się 40 pianistów, do trzeciego - 20, a w finale wystąpi nie więcej niż 10 muzyków. Jest to także jeden z nielicznych monograficznych konkursów pianistycznych, poświęconych niezmiennie muzyce jednego kompozytora.
Bogumiła Gabriela Drivdal z domu Pisula urodzona w Chojnie w 1950 roku. Pracowała jako instruktor ds. teatru, nauczyciel plastyki, techniki oraz jako dyrektor domu kultury. Uczestniczyła w wielu kursach plastycznych: batik, rysunek, haft, ikona, ceramika.
W piątkowy wieczór, 8 października, w Sali widowiskowej Centrum Kultury w Chojnie zgromadziła się liczna publiczność, aby obejrzeć spektakl p.t. „Pierogi” w wykonaniu amatorskiego teatru UHURU z Gryfina.
Między ul. Klasztorną, a Mieszka I w Chojnie zamontowano 8 nowych lamp solarnych parkowo-ogrodowych wykorzystujące energię słoneczną, za którą nie trzeba płacić, bo płaci się tylko raz. Lampy wykonane ze słupów o wysokości 3 metrów wyposażone są w świetlówki LED o mocy 8 W, akumulatory o pojemności 100 Ah oraz panele solarne 130W/12V. Prace montażowe, które trwały 14 dni wykonała firma SOLAR SOLUTION ze Szczecina na zamówienie Gminy Chojna. Koszt inwestycji to kwota 50 tysięcy złotych.
W minioną sobotę 9 października Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lisim Polu zorganizowały spotkanie wszystkich gminnych KGW. Impreza nosiła tytuł „Dzień Ziemniaka” , a kulinarnym tematem przewodnim były oczywiście potrawy ziemniaczane. Nie tylko o potrawy tutaj chodziło. Impreza miała charakter integracyjny, z naciskiem na rozwijanie więzi lokalnej społeczności oraz podsumowanie wspólnej wycieczki KGW szlakiem pamięci papieskiej. Biletem wstępu było przygotowanie ciasta do wspólnego poczęstunku. Spotkanie współfinansowano z projektu Dirow.
Miłym gestem i kolejnym krokiem w stronę zacieśnienia stosunków polsko- niemieckich było spotkanie chórów i zespołów wokalnych z Niemiec i Polski zorganizowany w Lunow 7 października 2010 roku. Przedstawicielem naszej gminy był zespół Retro działający przy Centrum Kultury w Chojnie. Każdy zespół zaprezentował swój repertuar, po czym wszyscy razem wspólnie wykonywali znane pieśni.
Opracowanie graficzne
Centrum Informacji
w Chojnie
e-mail: nastrone@chojna.pl
Deklaracja dostępności